Okragły domek Kopuła budowa mono. z pa. konopnych

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Okragły domek Kopuła budowa mono. z pa. konopnych

Postprzez burczymucha » 16 Sty 2012, 16:31

Jak to widzę :) Domek do zamieszkania na 4 osoby z wydzieloną częścią na magazynek (część gospodarcza)
Podstawa kopuły to okrąg 12m (średnica mierzona od zewnątrz) R promień 6 m czyli od środka domu do ściany będzie ~~ 5,4m (ściana o grubości ~~55cm)
π (pi) -- 3,1415 z matmy jestem kiepski jak coś mnie najdzie to wyliczę ile m 2 i ile m3 oraz ile wyjdzie metrów 2 użytkowych choć nie jest to aż tak istotne.
Bo piec będę dobierał do wielkości domu a nie dom do wielkości pieca. (ps.ponoć V objętość wyniesie 659m3)
Wedle info ze str: forum.sergiel.pl standardowa. kopuła 12 m ma ok.113m2 na parterze i 45m2 na pietrze (przy wysokości kondygnacji 2,80m). łącznie 158m2
Nie zmieniając średnicy zewnętrznej kopuły można zmienić jej powierzchnię użytkową która liczona jest od 1,9 m
- cylinder na fundamencie na wysokość np 1m i dopiero właściwa kopuła,sfera.
- wysokość od posadzki do sufitu --- myślę ze 2,6m będzie OK --
--- zamiast piętra myślę o poddaszu u. czy znacie wysokość która spełnia ten wymóg ponoć max 2,2m ?
Powierzchni użytkowej nie chcę zwiększać więc cylinder sobie odpuszczam. Natomiast nie jestem w stanie wyliczyć ile cm od ściany mierząc przy posadce uzyskam 1,9m w pionie.
Jest to istotne do wkomponowania np.szafek kuchennych
Ścianki działowe mnie nie interesują wcale bo to chce zrobić na końcu maja to być ścianki działowe nie nośne !a piętro (sufit i posadzka piętra)będzie się opierać na 4~~8 palach.
Okna w konstrukcji prawie monolitycznej również zchodzą na drogi plan aczkolwiek wydaje mi się że powinny wpuszczać jak najwięcej światła.
Istotne jest natomiast wejście do domu nie pamiętam co o tym mówiła Anastazja ale powinno się to pokrywać z zasadami fengshui.
A wiec wejście powinno być skierowane na zachód południe ,wschód ? czym się kierować.
a możne ktoś podpowie : czy może być jakiś powód by średnica domu była by korzystniejsza np 13 m ? - pod katem BIO samopoczucia i innych korzystnych zjawisk.
---------------------------------------------------------------------------------
Najważniejsze teraz dla mnie jest wymyślenie metody budowy samej kopuły z paździerzy konopnych czy formować klocki cegły o własnych wymiarach
czy szukać rozwiązania iście monolitycznego zalewania jednolitego ale do takiego rozwiązania potrzebna jest odpowiednia konstrukcja -forma szalunek bądź "nadmuchany balon"
(a wiadomo wszystko ma tanio wychodzić :) )
---------------------------------------------------------------------------------
niedługo czas na przemyślenia odnośnie rodzaju fundamentów tradycyjny,palowy bądź ich braku oraz izolacji - przemarzaniu ,odwodnieniu
burczymucha

Miejscowość: Wielkopolska

Re: Okragły domek Kopuła budowa mono. z pa. konopnych

Postprzez apek » 16 Sty 2012, 18:07

Brzmi ciekawie, znam osobę która zajmuje się tematem kopuł, fajna sprawa.

Można jakieś obrazki?
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez burczymucha » 16 Sty 2012, 19:06

Jakie obrazki : ) wizualizację estetyczna zostawiam na znacznie później i szczerze napiszę że było by fajnie jakby przypadło to onej której jeszcze nie poznałem.
Słuchy obrazek do wymiarowania w którym można się pogubić wrzucam :)
ps.podobne informacje są w dziale technologie - "okrągły domek" utworzony przez Przemka :http://www.forum.anastazja.org/viewtopic.php?f=11&t=253&start=30
ktoś się zna od czego i ile płaci się podatku za metraże i ich klasyfikacje ?
-powierzchnia użytkowa
-strych
-poddasze , (poddasze użytkowe)
---------------------------------------------------------------------------
Mam sporą prośbę do was na forum zwłaszcza do osób co znają się na matmie,geometrii,wzorach mianowicie jak wyliczyć
przestrzeń którą zajmie ściana ile to wyjdzie m3 zakładając zewnętrzny wymiar 12m wewnętrzny 10,9m
czy jest poprawne wyliczenie 226 m3 ? wychodzi obłędnie , ale ściana wzorcowa zero styropianu , ściany można zaliczyć zdecydowanie do domu pasywnego (tak przypuszczam)
gdy grubość ściany zredukuję do 33cm (6m i 11,3) wyjdzie - 141 m3 ?
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
burczymucha

Postprzez burczymucha » 05 Lut 2012, 21:01

Koszty ściany kopuły z paździerza konopnego - orientacyjny a zarazem zależny od kursu Euro
141 m3 - 24.000 + 40.000 = 64.000 + transport + VAT !! (1,2 tira paździerzy konopnych)
226 M3 - 38.000 + 63,700 = 102.000 + transport + VAT !! ( 1,9 tira ------ //------- )
Spoiwo wapiennego jest więcej 2,5:1 i na dzień dzisiejszy trzeba je sprowadzić , być może idzie dojść do składu mieszanki i przygotować ja sobie we własnym zakresie.
Potrzebny byłby jakiś chemik co potrafi rozbić spoiwo na czynniki podstawowe w raz z ocena proporcji.
---
Dla porównania niestety pi razy drzwi do budowli w oparciu o cegły potrzeba by było ich około 22.000
+ zaprawa + ocieplenie ,
---
Kostka słomy występują w wymiarach 28x40x45-120cm, 35x45x40-120cm, 40x40x40-120cm, 40x45x40-120cm jest to ~~ 0,19 m3 - w cenie ~~ 2zł za szt
----------------------------------------------------------------
podsumowując paździerz konopny jako odpad ponoć miał być w cenie słomy ,za 1 tonę należy zapłacić około 2000zł +VAT
co prawda do końca nie wiem jak to przeliczyć bo z tony wyjdzie 6m3 ??? muszę sobie to ze spokojem przemyśleć i ewentualnie dopytać
co nie zmienia faktu że budowanie w oparciu o paździerz konopny nie należy do najtańszych.
burczymucha

Postprzez Marian » 06 Lut 2012, 10:23

Mnie również interesuje ten temat,czy mógłbyś coś wiecej napisać lub podać link odnośnie pażdzierza konopnego.
Można by było również zrobić cegły gliniano-konopne lub gliniano-trzcinowe o odpowiednich wymiarach,wysuszyc i użyc do budowy kopuły.
Jest jeden problem,przynajmniej dla mnie jej szczelnoścć zewnetrzna.Czym zabespieczyć aby nie rozmyło całej kopuły.
Marian

Postprzez Marian » 06 Lut 2012, 12:02

burczymucha.....

Już prawie wszystko wiem "czym sie to je ".
Odpady trzcinowe wygladaja podobnie.
Kiedyś pytalem producentow trzciny co robi sie z odpadami,wyżuca sie lub sprzedaje na opał.
Wystarczy te odpady przepuścić przez rozdrabniacz do galezi-ogrodowy i mamy gotowy pażdzierz trzcinowy.
Jeżeli bedzie sie ktoś pytał o te odpady to prosze nie mówić do czego jest to potrzebne,gdyż cena pójdzie zaraz do góry.
Marian

Postprzez burczymucha » 06 Lut 2012, 21:04

Marian - niczego nowego nie dodałeś napisałem ze to odpad więc idzie to prawdopodobnie na spalenie.
Należało by się podpytać w jakiej cenie skopują do spalenia. (gdzie spalają)
O wyrobie "cegieł" pisałem w zeszłym roku.Co do kombinacji gliniano konopnej to lepiej sobie odpuścić skoro jest SŁOMA.
Szczelność zewnętrzną to rodzaj tynku.

Jeśli takie koszty się potwierdza to niestety wrócę do pierwotnego planu budowy domu z Bali - drewnianego prostokąta.

ps. jak by firmie zależało na pozbyciu się odpadu paździerzy konopnych to sami by podali skład spoiwa by ułatwić nam a zarazem sobie pozbycia się odpadu.
Ale polują na gołębia zapominając że lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.Sory że takie porównanie Bezwzględne ale nie znalazłem innego zobrazowania sytuacji.
burczymucha

Postprzez Marian » 06 Lut 2012, 21:39

Na chwilę obecną słoma nie jest odpowiednim materiałem,gdyż jest już tak zmodyfikowana że wolę coś bardziej naturalnego.
Najbardziej odpowiada mi konopia lub trzcina.
Jednak łatwiej dostepna w polsce jest trzcina tzn. jej odpady,a z konopiami jest zbyt dużo klopotów.
Rozważam i biorę pod uwagę budowę z klocków o dlugości około 40cm.
Jeżeli to się uda to zostanie też rozwiazana sprawa pokrycia kopuły,gdyż będzie można przymocować gonty bez kombinowania.
Ciagle jednak szukam,a wziąść firmę też mnie nie zadawala.
Marian

Postprzez burczymucha » 06 Lut 2012, 22:29

Klocki robisz pod wymiar jak Ci sie podoba - w zależności od wielkości kopuły.
Co do gontów są elastyczne taka jakby papa nie maja pełnić funkcji termicznej tylko izolacyjnej szczelnej od wody.
Jednak są tynki "lane" które izolują od wody.
Bo gonty mimo wszystko nie są bezproblemowe w układaniu kopuły.
burczymucha

Postprzez Marian » 07 Lut 2012, 09:15

Oczywiście że są takie tynki,ja tego nie kwestionuję.
Jednak ja pragne mieć dom czysto ekologiczny,a nie pół taki a pół z innej półki.
Zostaje jeszcze dodatek wody szklannej,ale nie wiem zbyt wiele na ten temat czy będzie to funkcjonować.
Napewno będę experymentował w tej kwesti.
Marian

Postprzez pipen » 08 Lip 2013, 12:01

Serwus,
może niezbyt pomogę - choć tez mnie to bardzo interesuje i chcę zgłebić te tajniki wiedzy, to podeprę się może kilkoma moimi pzremyśleniami wysnutymi z obejrzanych dokumentów.
MOżna spróbować zrobić kopułę z worków (tutaj bym sugerował worki z materiału typu len lub konopnego lub bawełna - nie wiem jakie są dostępne i jaj cenowo wyglądają), do których wsypuje sie ziemię, mniej więcej jak w tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=DFHjB4GEt_U
a potem formuje okręgi w coraz mniejszym promieniu aż do szczytu.
Metoda jest do zgłebienia, mimo wszystko.

Druga metoda, to za pomocą plecionej wierzby ręcznie, robimy stelaż (promień dowolny i średnica) i teraz (tak myślę) albo dwie warstwy słomy na zewnątrz i w wewnątrz albo szkielet wplatamy do kostek słomy, a to wszystko tynkujemy gliną.
Co do poszycia dachowego - chyba najlepsza opcją będzie strzecha z trzciny albo kwarc z gliną zmieszany drobno mielony.

zaznaczam, że zapoznaję się z tematem i jak odnajdę właściwą konstrukcję to na swoim siedlisku rodowym bedzie postawiona.

Co do Wejscią - według feng Shui na wschód ma być, stare kościoły były budowane z wejsciem na Zachód i ołtarzem na Wschód - trzeba chyba poczuć.
OBRAZOWANIE - jest naszą jedyną SŁOWIAŃSKĄ nauką, którą trzeba zgłębiać i uczyć jej innych.

Zajrzyj też na:
http://www.ffk.org.pl
Awatar użytkownika
pipen

Miejscowość: Zabrze

Postprzez apek » 08 Lip 2013, 13:44

Marian napisał(a):Na chwilę obecną słoma nie jest odpowiednim materiałem,gdyż jest już tak zmodyfikowana że wolę coś bardziej naturalnego.
Najbardziej odpowiada mi konopia lub trzcina.
Jednak łatwiej dostepna w polsce jest trzcina tzn. jej odpady,a z konopiami jest zbyt dużo klopotów.

Może trochę odświeżam temat za Pipenem, ale cóż...
Nie wiem gdzie można znaleźć zmodyfikowaną słomę, chyba na zgniłym zachodzie :D U nas można znaleźć dobrą słomę żytnią, nawet orkiszową, nawet "eko" jakby ktoś zadał sobie trud. Oczywiście, żeby znaleźć dużą ilość słomy, trzeba by się najeździć i naszukać, w każdym razie odpady z trzciny w żadnym razie nie przewyższą zwykłej lokalnej żytniówki.

MOżna spróbować zrobić kopułę z worków (tutaj bym sugerował worki z materiału typu len lub konopnego lub bawełna - nie wiem jakie są dostępne i jaj cenowo wyglądają), do których wsypuje sie ziemię, mniej więcej jak w tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=DFHjB4GEt_U
.

Na mazurskich warsztatach budownictwa z gliny i słomy robiliśmy taką kopułkę. Do mieszkania dla rodziny - nie próbowałbym nawet. Zauważ, że na filmie który podałeś, wokół miejsca budowy jest spieczona słońcem pustynia :D :D W takim klimacie można.
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez szron » 08 Lip 2013, 13:53

Druga metoda, to za pomocą plecionej wierzby ręcznie, robimy stelaż (promień dowolny i średnica)

Jak to dowolny promien i srednica? Nie rozumiem...
szron

Postprzez pipen » 08 Lip 2013, 14:27

Skrót myślowy - dowolny w sensie wyboru wielkości, rzecz jasna od promienia zależy średnica itd.

Co do filmu @apek, chodziło mi raczej bardziej o technologie wykonania, jak zauważyłem na stronie Sergiela, to z cegieł w taki podobny sposób budowali pod Warszawą.
Ze słomą do czynienia jako budowniczy jeszcze nie miałem i chętnie się dowiem jak i co.

Jest też ciekawy materiał odnośnie konwencjonalnych budynków:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yrfTR8yi2Aw
i w kopule słomo-glinowej posłużyłbym się połączeniem tych dwóch technologii, być może jest to zbyteczne, bo jest jakieś prostsze rozwiązanie - dlatego oczekuję podpowiedzi :D.
OBRAZOWANIE - jest naszą jedyną SŁOWIAŃSKĄ nauką, którą trzeba zgłębiać i uczyć jej innych.

Zajrzyj też na:
http://www.ffk.org.pl
Awatar użytkownika
pipen

Miejscowość: Zabrze

Postprzez szron » 08 Lip 2013, 14:32

Skrót myślowy - dowolny w sensie wyboru wielkości, rzecz jasna od promienia zależy średnica itd.

Ojej, naprawde sadzisz ze w tym przypadku, z zastosowaniem takich materialow, srednica takiej kopuly jest dowolna? Prosze nie probuj sam tego robic...
szron

Następna

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości