Pytanie mam w sprawie kuz. Czy kozy można trzymać w lesie?:)

Opowieści i doświadczenia związane z naszymi "mniejszymi braćmi i siostrami". Zwierzęta gospodarskie i dzikie.

Moderator: Hipka

Pytanie mam w sprawie kuz. Czy kozy można trzymać w lesie?:)

Postprzez Lakszmi » 29 Mar 2012, 15:48

Anastazja pisze że kozy trzymać należy w lesie. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie. Planuje kupić koze i może konia zastanawiam się czy mogę tym zwierzętom urządzić miejsce w lesie tak jak pisała Anastazja. Nie mam doświadczenia w hodowli ale z tego co wiem o kozach to taka koza potrafi oskubać drzewa więc nie wiem jak to z trzymaniem kozy właściwie jest:)
Lakszmi

Re: Pytanie mam w sprawie kuz. Czy kozy można trzymać w lesi

Postprzez Hipka » 21 Kwi 2012, 13:36

Kozy lubią zjadać gałęzie i czasem obgryzają korę, ale to głównie wtedy, kiedy mają mało innego pożywienia. Jeśli drzewko jest wysokie, to to obgryzanie gałęzi od dołu mu nie szkodzi, a kózka ma witaminy, natomiast przy młodych drzewkach może być masakra. w naszych warunkach dobrze jest wyznaczyć kozie kwaterę (najpraktyczniejsza jest taśma elektryczna, włącza się ją na kilka dni na początku i potem zwierzak jest wytresowany), którą można przesuwać w zależności od paszy. Można też kozę wiązać na długim postronku i przepalikowywać 2-3 razy dziennie, ale jest niebezpieczeństwo, że okręci postronek wkoło drzew i krzaków i może sie udusić.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Wróć do Świat zwierząt

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość