Domy z gliny i słomy

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Re: Domy z gliny i słomy

Postprzez Anachoreta » 16 Sty 2012, 09:37

Ja pytałem poważnie, chociaż faktycznie mogło zabrzmieć jako żart.
Niektórzy budują budynki gospodarcze, po to żeby tam mieszkać, bo tylko w ten sposób można legalnie coś zbudować.
Po jakimś czasie można zrobić adaptacje na cele mieszkalne i zamieszkać już całkiem oficjalnie.
Anachoreta

Miejscowość: Warszawa
Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez Marian » 16 Sty 2012, 11:20

Buduje najpierw stodołę po to bym mógł w niej złożyć materialy budowlane i maszyny.
Jak również by zdobyć doswiadczenie budowlane,gdyz mieszkac mam narazie gdzie.
Marian

Postprzez Boby » 17 Sty 2012, 12:35

Zeflik popisuje się konkretną wiedzą inżynierską. Szkoda że tak mało ludzi mówi o konkretach.

Więcej ulega romantyzmowi drewna. Winą jest po części humanistyczne pseudo-wykształcenie, którego większość z nas jest ofiarami.

Faktem jest że typowe domy drewniane nie są ciepłe. Powiem więcej - z mojego doświadczenia są dramatycznie chłodne. Każdy naiwniak ulegający romantyzmowi drewna powinien najpierw rozeznać się w sprawie kosztów ogrzewania takiego ustrojstwa. W sezonie są to tysiące złotych bezpowrotnie idące z dymem, a temperatura w domu raczej incydentalnie dochodzi do 20 stopni. Znani mi mieszkańcy Podlasia (rolnicy chodzący twardo po ziemi) mają wyrobiony pogląd na temat wartości domów drewnianych i prawdziwych murowanych (są też pseudo-murowane trociniaki). .

Na usprawiedliwienie Podlasia i Malborka. Kiedy pisałem o Podlasiu myślałem o Sztabinie, a to jest niewiele kilometrów od Prus, których Malbork był kiedyś stolicą.

Zeflik ma oczywiście rację że wypalana cegła jest i była drogim materiałem budowlanym. W Prusach cegła w XIX wieku stała się dostępna dla chłopów. Do dzisiaj widać granicę pomiędzy Prusami a Imperium Rosyjskim między innymi właśnie po materiale z którego zbudowane są chłopskie domy z XIX wieku. Zapewne Zeflik potrafi opowiedzieć o tym z większym znawstwem.
Boby

Postprzez burczymucha » 17 Sty 2012, 15:56

z mojego doświadczenia a mam je po przeczytaniu książki (wątek z Dedalem i Ikarem)
jeden z nich nie pamiętam który wzniósł się na skrzydłach za wysoko w stronę słońca i wosk łączący pióra się roztopił i lotnik spadł.
A więc czym wyżej tym cieplej wiedzieli o tym nawet w starożytności :?: :shock: :twisted:
BY nie pustosłowić proszę wypunktować zalety i wady.
-------------------------------------
Domek drewniany
+ szybko można nagrzać by uzyskać komfortową temp 20 stopni C
+ gdy będzie już nagrzany bardzo mało stracimy na utrzymanie temperatury (małe straty ciepłą)
- gdy nie przypilnujemy paleniska szybko temp może spaść
ale rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe bądź w ścianie by zmagazynować ciepło

Do czego tak naprawdę jest potrzebna akumulacja ciepła - przede wszystkim wtedy kiedy mamy jego nadwyżki np.
z paneli słonecznych,robimy w kominku grilla na 1000 osób,bądź chcemy utrzymać stała temperaturę przez 48 g
pod naszą nieobecność.
Czy mamy piec ekonomiczny najłatwiej to ocenić przykładając i sprawdzając temp.spalin na wylocie z komina
jeśli potrafimy utrzymać rękę na rurze kominowej to dobrze , wzorcem było by ledwo wyczuwanie ciepłoty.

Domek ceglany
+ po niewygaśnięciu paleniska będzie spokojnie ogrzewał przez kolejne godziny
- długo będzie się ogrzewał by uzyskać 20 st.C
-0 standardowo będzie trzeba utrzymać temp.
- Ściany choć izolowane od podłoża i posadzki będą ciągły zimno (drewniane nie)

Domek .......
+
-
-------------------------------
wiedzy inżynierskiej u mnie brak nawet nie pamiętam kiedy siedziałem koło inżyniera
poddaje pod dyskusje + i - .
Oby było jak naj mniej teorii a jak najwięcej praktyki z wnioskami w wypowiedziach.
________________________________________________________________________________________
" typowe domy drewniane nie są ciepłe. Powiem więcej - z mojego doświadczenia są dramatycznie chłodne."
Proszę wejść do nieogrzewanego murowanego domu bije przenikliwym zimnem i jakby wilgocią.
W drewnianym domu wystąpiły jeszcze bardziej dramatyczne doświadczenia ?
burczymucha

Miejscowość: Wielkopolska

Postprzez Marian » 17 Sty 2012, 16:43

Boby............masz racje.
Raz że potrzeba wyciąć większą ilość drzew co jest bardzo nie ekologiczne na chwilę obecną i nie tylko.
Moja koncepcja oczywiście nie wymyślona o tak sobie jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne.
Grubość około 40cm wykończonej ściany.
opis od strony zewnętrznej:
http://cohabitat.net/ link,gdzie można się dużo dowiedzieć ile,jak i co

-zewnętrzny tynk gliniany około 2cm
-mata trzcinowa około 5cm
-30cm lekka glino-bitka (glina + dodatek organiczny)
-mata trzcinowa około 1cm
-wewnętrzny tynk gliniany około 1,5

Konstrukcja domu drewniana - szkieletowa

Ściany wewnętrzne tylko z lekkiej glino-bitki + tynk gliniany.

Żadna cegła lub pochodne gdyż nie są organiczne.Jednym słowem martwe i promieniują negatywną energią.
Wiadomo komin lub piec tak,chyba ze metalowy.
Marian

Postprzez Marta » 18 Sty 2012, 12:01

bywalam dawniej czesto w starym drewnianym domku z drewna...to byl dom rodzinny mojej babci..zima wieczorkiem w domu bylo nawet do 30 stopni a rano w kuchni zamarzala woda w wiadrze :D ..nie wiem jak w innych domkach tego typu, tamten byl dosc stary..
A jesli chodzi o myszy to one sa naprawde cwane, gryza co sie da..u mojej mamy przegryzly murowane sciany i wlazily do domu :D
Marta

Miejscowość: Kotlina Sandomierska

Postprzez reksio57 » 18 Sty 2012, 22:50

Droga Martusiu ja też pamiętam domek mojej babci z drewna ,było może zimno ,ale latem ten chłodek byl wspaniały.Zawsze za to wstawałam wyspana i wypoczęta bo spałam na sienniku świeżo napełnionym słomą owsianą .Teraz z moim mężem wspominamy tamte czasy bo i on doświadczył tych wspaniałości.Dsisiaj te sienniki sa nie osiągalne a szkoda.Sam zapach drewna był niesamowity i powietrze w takim domku.Zdarza mi się teraz co jakiś czas odtworzyć tamte chwile z dzieciństwa,po prostu jeżdzimy w góry i zawsze mieszkamy w domku drewnianym.To sa piękne chwile bo przypominają nam dzecięce czasy.Cieszy nas też że na Podhalu Górale nie używają żadnych lakierów do swoich domów.Dlatego tak pachnie żywicą,jest dobre powietrze wewnątrz chaty.
reksio57

Postprzez ewa » 19 Sty 2012, 12:17

Reksio,fajnie ze napisalas o tych siennikach owsianych, zaraz poczulam ze to cos BARDZO zdrowego, chociaz nigdy nie probowalam. :)
Uzywam wyciagu z owsa gdy nie moge zasnac,kilka kropelek sprowadza blogi spokoj i ukojenie nerwow,natretnych mysli itp.
Wygooglowalam przed chwilka ze takie sienniki byly wypelniane plewami i sloma owsiana i dzialaly uzdrawiajaco....mozecie sobie sami poczytac gdyz zalet slomy owsianej jest sporo.
Mysle ze to bylby tez niezly pomysl na zarabianie na wsi,w rodowej posiadlosci,robienie takich uroczych sienniczkow z miloscia i zrozumieniem zalet roslinki, scinajac ja w odpowiednim czasie jej wegetacji w odpowiedniej fazie ksiezyca itp. Czuje ze to dobroczynna sprawa.
Moze ktos wie cos wiecej na ten temat?
ewa

Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez Marian » 19 Sty 2012, 12:49

Bardzo ciekawe filmy odnośnie budownictwa alternatywnego:

http://www.youtube.com/watch?v=v21eYsmb ... lf=rellist
Marian

Postprzez Marta » 19 Sty 2012, 13:38

wiecie , mi tak naprawde marzy sie domek z bali... a domek drewniany szybko sie wyziebia, ale szybko nagrzewa.. ja mieszkam w domu z cegly i powoli osiaga normalna temperature, jest to stary dom, nieocieplony ..A jesli chodzi o sienniki, to moja babcia do tej pory spi na wlasnorecznie zrobionym..jako dziecko czasem z nia spalam na takim i bylo wygodnie.. :D ..
Marta

Miejscowość: Kotlina Sandomierska

Postprzez Hipka » 05 Lut 2012, 21:39

Od 14 lat mieszkamy w drewnianym domu, ale mądrze zbudowanym i zaizolowanym. Przy obecnej fali mrozów mamy bez wysiłku +20 stopni. Palimy odpadami z tartaku, więc nie wycina się drzew (te i tak zostałyby wycięte w lasach-plantacjach, a są natychmiast zastępowane), poza tym używamy drewna, które nasze stare drzewa same nam dają - po każdej wichurze jest pełno gałęzi często grubych jak męskie ramię. Ogrzewanie kosztuje nas ok.1 000- 2 000 rocznie, gdybyśmy mieli swój kawałek lasu, byłoby dużo mniej :mrgreen:
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez pipen » 08 Lip 2013, 12:09

W telewizji publicznej był reportaż o domach z gliny:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yrfTR8yi2Aw

Marzy mi się taka kopuła z gliny i słomy ...
OBRAZOWANIE - jest naszą jedyną SŁOWIAŃSKĄ nauką, którą trzeba zgłębiać i uczyć jej innych.

Zajrzyj też na:
http://www.ffk.org.pl
Awatar użytkownika
pipen

Miejscowość: Zabrze

Postprzez KrzysztofZ » 15 Sie 2013, 20:47

Witam.
Ja sam jestem wielkim fanem domów w technologii strawbale. Taki dom - prawidlowo wykonany - jest bardzo energooszczędny.
Polecam obejrzeć film:

http://www.youtube.com/watch?v=KoMcoUQvUl4

Polecam cały film a w 24-tej minucie jest pokazany gotowy przepiękny dom ze słomy i gliny.

Krzysztof
Awatar użytkownika
KrzysztofZ

Postprzez Dominik » 14 Wrz 2013, 22:14

Podczas moich 3 nocek spedzonych w lesie zimą, w szałasie przy kilku stopniowym mrozie w podkoszulce i bluzie (taki piknik ze szkoły przetrwania)o surowym jedzeniu, juz oddawna chciałem sie wybrac, tylko nie miałem odwagi, ale wkoncu postanowiłem i tak zrobiłem, szałas nie był duzy był czesiowo zagłebiony w ziemi, konstrukcja była na 2 spady, kije, siano,sciółka, było mi tak ciepło ze sie gotowałem, sen tak lekki, wolny, códownie sie czułem, w pierwszą noc dostałem wykład od swego anioła stróza, na temat przeznaczenia suchej trawy i lisci w przyrodzie i jak ich błoga aura chroni człowieka, ziemie przed zimowymi mrozami, takie jest przeznaczenie suchysz czesci roslin...:):) tak ze słoma i glina ....:)
Dominik

Miejscowość: Oborniki wlkp

Postprzez Raf » 15 Wrz 2013, 08:25

Nieźle, to mi sie podoba:)
Raf

Postprzez Arturo » 21 Sty 2014, 19:37

Witam Serdecznie

To mój pierwszy wpis na tym forum jednak śledze go od dłuższego czasu.
Wiele ciekawych informacji zdobyłem z waszych wpisów.

Od jakiegoś roku działam w kierunku stworzenia Rodowego Siedliska i sam sobie bije <brawo>
Wedle planu w tym roku (2014) ruszam z budową domu ze słomy i gliny na fundamencie z opon.
Więc dołącze do grona ''Słomian'' :D

Dom zaprojektowaliśmy sobie wedle wskazówek Wastu (z wymiarami zgodnymi ze Złotym Podziałem)
Na ziemi ustawimy go mniej ''mniej więcej'' wedle Wsatu jednak bardziej kierujemy się wędrówką Słońca po niebie.

Uważam że jest to wspaniała technologia budowania i niesamowita alternatywa dla wszem obecnego betonu (oczywiście dla zainteresowanych bo przecież nic na siłe)

Pozdrawiam
A
Awatar użytkownika
Arturo

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Raf » 21 Sty 2014, 20:25

Witaj Arturo, super że już niedługo na swoim. Powiedz co to za wskazówki Wastu?
Raf

Postprzez Arturo » 22 Sty 2014, 00:47

W sumie już niedługo na swoim jednak zejdzie troche zanim go wybuduje a do 100% ukończenia to pewnie kilka lat ;)
Z resztą całą budowe Rodowego Siedliska zaplanowałem sobie do końca życia <urodziny>

Z Wastu staraliśmy się trzymać podstawowych wytycznych jednak nie wszystko dało się dopasować w 100%
Dom bądzie typowy prostokątny z dłuższymi stronami na północ i południe odwrócony o 15stopni w kierunku wschodu.

- otwarte przestrzenie centrum domu (tam gdzie toczy się główne życie kuchnia, jadalnia, ''salon'') do okoła pieca ''ogniska domowego'' w ułożeniu wschód, południe
- duże przeszklenia od wschodu i południa
- otwarte centrum domu (do dachu) z doświetleniem (świetlikiem nad nim)
- kuchnia wchód
- spiżarnia (miejsce zamknięte, ''lekkie'' czyste, schludne) północny-wchód
- główna sypialnia południowy-zachód
- wyjście glówne do domu od północy (z ciężkimi nie przeszklonymi drzwiami)
- również dwa małe okna od północy
- dwa dodatkowe wejścia (tarasu) z południa i wschodu
- pokuj ''ciężki'' z TV i elektroniką na zachodzie

Ziemie podzieliliśmy na ''regiony'' i tak dom bądzie stał (od środka działki przesunięty) na północny-zachód
- ujęcie wody z zachodu
- oczyszczalnia północny-zachód
- warsztat północny-zachód
- główne wejście na działke od północnego-wschodu
- sad od północnego-wschodu
- ogród z ziołami od południowego-wschodu
- staw południe
Rospoczęcie i zamknięcie budowy obliczymy na pare dni przed.
Awatar użytkownika
Arturo

Postprzez szron » 22 Sty 2014, 10:14

Witaj,

A jakie masz pomysly na tynki zewnetrze, pokrycie dachu i wszelkiego rodzaju izolacje przeciwilgociowe? Jakie bedziesz mial ogrzewanie? Udalo Ci sie zalatwic pozwolenie na budowe na dzialce rolnej/siedliskowej? Bedziesz mial odbior techniczny tego domu? Jesli zabladzisz :) kiedys w okolice woj. pomorskiego to niedaleko miejscowosci Mierzeszyn powstal juz jeden maly a teraz powstaje bardzo duzy dom z gliny i opon. Na pewno warto wymienic sie doswiadczeniami.
szron

Miejscowość: pomorskie

Postprzez Arturo » 22 Sty 2014, 18:03

Dziękuje bardzo za zaproszenie. Z chęcią skorzystam i podziele się informacjami jakie udało mi się zdobyć na temat opon, słomy i gliny.
Narazie na obecnym etapie moja wiedza opiera się na teori a swoją praktyke wypracuje sobie w czysie budowy ;)
Sledziłem przez jakiś czas budowe ''earthshipa'' w Mierzeszynie. Jak się ona zakończyła, czy jest już wykończony?

Zanim wybraliśmy technologie budowy domu ustaliliśmy pewne priorytety i tak jednym z nich była jak najmniejsza potrzeba ogrzewania takowego budynku.
Dlatego ogrzewanie domu będzie jedynie przez duży kominek (który bądzie znajdowył się mniej więcej w środku domu) do niego bądzie podłączony piec kaflowy z kuchni.
Na nich bądzie założony płaszcz wodny z podlączeniem do bufora ciepła w którym dodatkowo zainstalujemy grzałki.
Również dodatkowo zainstaluje nawiew do sypialni. Sypialnie będą małe więc nie potrzeba dużo energi do ich nagrzania.
Co do tynków to zewnętrznie położymy tynki wapienne. Strony wschodnia i zachodnia (ponieaż nie są osłonięte dachem) będą odeskowane.
Wewnątrznie zastosujemy tynki gliniane i ściany działowe z bloczków słomoano-glinianych. Podłoge wykonamy z kepiska oraz desek.
Dach pokryjemy ''wiórem''. Jeszcze zastanowimy się na dodatkowym ociepleniem dachu od wewnątrz w postaci natrysku mieszanki wapienno-słomianej.

Jesteśmy na etapie PnB na ziemi siedliskowej. Z tego co wiem nie ma rzadych problemów z uzyskaniem takowej.
Nad odbiorem technicznym zastanowimy się jak przyjdzie na to czas ;)
Awatar użytkownika
Arturo

Postprzez Arturo » 28 Kwi 2014, 20:42

Sława Kochani

Jeżeli szukacie informacji na temat dawnych technologi budownictwa, rolnictwa itp. to polecam wym ''Wydawnictwo Górnoleśne'' dysponują oni kopiami starych jeszcze przedwojennych książek,notatek, gazet z wiedzą która zagubiliśmy w międzyczasie.
http://www.gornolesne.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=glina&szukaj_opis=1&kategoria=empty&cena_min=&cena_max=

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Arturo

Postprzez olgierd1980 » 07 Maj 2014, 10:15

Dziękuję Ci zaz informacje. Poczytam w wolnym czasie
olgierd1980

Domek z wikliny i gliny.

Postprzez Raf » 04 Sie 2014, 16:02

Materiał z niezależnej telewizji na temat tej ciekawej techniki.
https://m.youtube.com/watch?v=CFaGCMZRmXo
Raf

Postprzez Maciej » 06 Sty 2015, 13:12

moja babcia mieszkała kiedyś w małym domku, którego jedna połowa była murowana, a druga gliniana, ze słomą oczywiście ;) wchodziło się na środkowej części budynku ,od podwórza,w sieni, na wprost była komora kominowa. tam przechowywała wiele produktów żywnościowych, smalec, kiełbasy itp. wszystko przykryte szmatkami. na prawo były drzwi do cześci murowanej, gdzie byla kuchnia. piec z dużą płyta grzejną i piekarnikiem, stół , krzesła, komoda i szafa. w tej części domu było ciepło wtedy, gdy był ogień w kuchni, ogólnie niezbyt ciepło. za szafa widać było, że ściana w narożniku jest wilgotna. oczywiście to było stare budownictwo, pewnie bez izolacji . na lewo od sieni były schody na strych, i drzwi do całkiem sporej sypialni z podwójnym , dużym drewnianym łożkiem. pokój był ogrzewany małym piecykiem. czasami po śmierci dziadka miałem okazje tam spać. oj , to byla bajka :) cieplutko, przytulnie, sucho, w łóżku sienniki, pierzyny, ech spało się świetnie :) miałem wtedy ok 4-6 lat.pamietam też wieczory, gdy odbywało się tzw ,,darcie pierza" :) kobiety przy tym spiewały , plotkowały, żartowały, było wesoło :) babcia zbierała zioła, robiła różne napary, więc chętnie odwiedzałem ją,żeby napic się tych cudów, smaczne były :D blisko siebie mieszkaliśmy. pamiętam jak robiła herbatę z krwawnika, dziurawca, rumianku , jakieś mieszanki też były w jej menu,ale z czego,nie ma pojęcia :) potem kuzynka ją przeprowadziła do swoich rodziców , bo chciała w tym miejscu dom postawić. w końcu postawiła piętrowego, szarego molocha , burząc małą chatkę babci. dopoki mieszkała sobie babulka w swej chatce, tryskała zdrowiem i energią, za domem miała jabłonkę, winogrona, porzeczki a na reszcie ogródka warzywa , kwiaty, sama to oporządzała. na nowym miejscu nie było jej dobrze, po 3-4 latach zmarła. szkoda ,że wtedy nie wiedziałem , że ta stara wiedza jest tak ważna, nie starałem się jej nauczyć , więc zabrała ją do grobu. dziś odgrzebujemy tę wiedzę po kroczku, i wierzę , że damy radę przywrócić ten piękny świat, do stanu, w jakim był na początku <slonce> <kwiat>
Awatar użytkownika
Maciej

Miejscowość: Arciechów, Stare Załubice
Połówki: Poszukuję Kobiety-Bogini

Postprzez Aga » 01 Lut 2015, 01:59

Cześć Macieju :)

Pięknie opisałeś swoje wspomnienia.

Pozdrawiam serdecznie.

Aga
Awatar użytkownika
Aga

Poprzednia

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość