Siedlisko w pomorskim

Domy, drogi, staw, ziemianka, studnia, altana itd. itp...

Moderator: Hipka

Siedlisko w pomorskim

Postprzez szron » 11 Cze 2013, 13:13

Witajcie. Na imie mam Tomasz. Mieszkam niedaleko Gdanska. Mam 40 lat. Postanowilem zalozyc wlasne siedlisko (rodowa posiadlosc, kwestia nazewnictwa). W tym roku zaczalem szukac i "odwiedzac" potencjalne dzialki nadajace sie na ten cel w miare najblizszej okolicy lecz nie tylko. Chetnie wyslucham dobrych rad, na co warto zwrocic uwage na tym poczatkowym, wstepnym etapie, ktory zapewne w duzym stopniu zawazy o dalszych losach mojego siedliska. W ten weekend jade obejrzec kolejna ponad hektarowa dzialke w odleglosci mniej wiecej 100 km od miejsca zamieszkania. Wiem ze to troche ogranicza krag moich poszukiwan, ale zakladam ze w poczatkowym etapie siedlisko bedzie przede wszystkim odwiedzane i budowane, a etap jego zamieszkania nastapi kiedys naturalnie. Niestety nie mam bogatego doswiadczenia w materii ogrodnictwa, zawsze bardziej interesowaly mnie nowoczesne technologie i zapewne nigdy ich sie nie wypre tak w ostatecznosci. W moim przypadku bedzie to kompromis. Chialbym zeby to w koncu wszelkie zdobycze naszej wspolnej ludzkiej mysli byly dla nas, a nie my dla nich. Chce po prostu zaprzac je w sluzbie slusznej idei :) Tematem rodowego siedliska pewnie tak konkretnie interesuje sie od czasu przeczytania ksiazek o Anastazji, ale jak tak nawet troszke pogrzebie w przeszlosci to od razu okaze sie ze czesto "zbaczalem" w tym kierunku, obierajac rozne drogi zyciowe, czesto skrecaly one do podobnego punktu. Teraz ktos to po prostu tak jasno okreslil, ze dla mnie nie ulega zadnej watpliwosci ze to wlasnie TO :) Zeby bylo smieszniej zawsze w pewien sposob uciekalem od tego co mozna nazwac rolnictwem, ogrodnictwem, grzebaniem sie w ziemi, na rzecz konstruowania, budowania, projektowania i planowania. Ciekawe czy mi cos z tego wyjdzie? Poprosze o rade. Jade ogladac dzialke polozona w wiosce niedaleko malego miasta, niemal na przedmiesciach, odzielona mala rzeczka. Tereny na Pomorzu sa bardzo zyzne stad pewnie ceny niestety wyzsze ale czasem mozna cos w granicach wlasnych mozliwosci znalezc. Dzialka ma ksztalt wydluzonego prostokata, powierzchnie troszke ponad hektar, otoczona jest polami uprawnymi, posiada juz dosyc duzy staw. Ziemia klasy III i IV, czesciowo łąka, czesciowo zarosnieta ziemia orna, troszke nasadzen glownie przy drodze wjazdowej i naokolo stawu. Staw 10 ar. Jeszcze jej nie widzialem. Dluzszymi bokami polozona polnoc-poludnie, krotsze wsch-zach. Staw niemal na srodku rowniez w ksztalcie prostokata. W okolicy kilka kanalow, kilka zalesionych dzialek, gospodarstwa rolnicze. Dojazd bardzo dobry (przynajmniej z mapy :) Dzialka jest oczywiscie rolnicza, wiec tymczasowo bedzie na niej "budynek gospodarczy" 35 m2, wysoki na max 5 m z skosnym daszkiem. Z czasem bede staral sie przeksztalcic ja w dzialke siedliskowa, gdy juz uda mi sie udokumentowac wyksztalcenie rolnicze (ktorego na razie nie posiadam). "Budowania" sie, nie planuje na najblizsze lata, chcialbym najpierw uksztaltowac ta przestrzen, poznac ja, "zwrocic" naturze i troche dla mnie oswoic :) Na pewno dzieki temu duzo latwiej bedzie mi w przyszlosci okreslic dobre miejsce na niej do postawienia domu, ktory wydaje sie bedzie prawie ostatnim na niej elementem domykajacym calosc planu. Na co w sobote zwrocic szczegolna uwage gdy po raz pierwszy tam bede?
szron

Re: Siedlisko w pomorskim

Postprzez kwiat bzu » 11 Cze 2013, 14:01

Na sąsiadów:) Jak są daleko i kto to jest..jakiej muzyki słuchają, czy głośno- co uprawiają w okolicy Twojej działki. Wypytaj kogoś z miejscowych, najlepiej nie właściela działki jeszcze przed obejrzeniem lub po o okolicę, uwarunkowania, ludzi, zwyczaje, gdzie jest wysypisko, co planują budować, jakie inwestycje robić w okolicy. Może ktoś planuje zbudować gdzieś w okolicy farmę wiatrową, żwirownię, wysypisko itd. Co było na tej działce wcześniej, co było tam uprawiane, itp. Piszesz że znasz się na projektowaniu i budowaniu. A w jakiej branży działasz? W jakich okolicach jest działka którą oglądasz? :)
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Miejscowość: Białystok, Olsztyn
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez szron » 11 Cze 2013, 15:01

Dzialka jest w okolicach miasta Starogard, na dzialce od ponad 6 lat nie bylo nic uprawiane, troszke dziczala zapewne, ale to chyba nawet dobrze, co dzialo sie z nia wczesniej chyba bedzie trudniej ustalic. Uciazliwych inwestycji w okolicy na razie nie ma ale fakt warto zorientaowac sie co do przyszlosci tych terenow w gminie i w miescie. To mial byc drugi etap po odwiedzinach i spodobaniu sie miejsca :) Wiem ze niedaleko jest maly tartak lub raczej sklad drewna ale coz nie szukam miejsca idealnego, raczej bede starl sie do takiego dazyc, bo gdyby juz takie na wstepie bylo, to co byloby do zrobienia z mojej strony? Okolice zamierzam oczywiscie obejrzec dokladnie zaraz po dzialce, sadze ze sasiadow tak latwo nie da sie "poznac", poza tym stosunek sasiadow zapewne zalezec bedzie przede wszystkim takze od tego jakim sasiadem ja bede dla nich. W kazdym razie najblizszy sasiad jest ok. 500 m od dzialki i co ciekawe ma cala dzialke otoczona zywym plotem z drzew i krzewow, w srodku maly staw i budynki. Zamierzam go odwiedzic w pierwszej kolejnosci, bo to ciekawy zbieg okolicznosci :) Dlaczego powinienem zwrocic uwage na uprawy w najblizszej okolicy? Pod jakim katem? Jakie moga byc niekorzystne, a jesli tak to co zrobic? Wydaje mi sie ze nie moge az tak "wybrzydzac" :) Zajmowalem sie kiedys architekura, teraz interesuje sie rowniez budownictwem naturalnym, szczegolnie konstrukcjami szkieletowymi i samonosnymi. Pozdrawiam "kwiat bzu".
szron

Postprzez smile » 11 Cze 2013, 15:20

Hello
Z Twoich opowieści wynika, że działka jest bardzo ciekawa :)
Wiesz na co ja teraz bym zwróciła uwagę, kiedy już posiadam własną ziemię?
1. na drogę dojazdową. Ideał to asfalt, gminna.
Ważne, żeby się dało dojechać i nie przez czyjeś, tylko przez gminne. I żeby w czasie deszczu nie spływała. Ja mam z tym problem :(

2. na ułożenie gruntu - to znaczy, czy obok nie masz pól uprawnych, z których będzie Ci płynąć rzeka błota w czasie opadów. Czyli jaki teren dookoła.

3. sąsiedzi rzecz ważna, ale na początku jak piszesz ich nie poznasz. Zobaczy tylko czy nie mają warsztatów, mini fabryczek itp (naprawa aut, czy coś w tym stylu) - żeby Ci nie walili młotami nad głową.

4. idź do najbliższego sklepu i pogadaj :) serio. tam sie cała wieś schodzi i sprzedawczyni wie wszystko.

tak poza tym - z opisu wydaje mi się, że działka jest świetna.
Tylko.... nie wiem jakie masz plany z rodziną (czy solo) - ale dla mnie osobiście 100km od obecnego miejsca zamieszkania to niewykonalne. Teraz mam około 15-20 km i nie zawsze mam możliwość tam jechać. Gdyby było więcej - to już nie wiem :(
Bo sam zobaczysz - jak tylko ogarniesz teren, to będziesz chciał tam chociaż na chwilę zostać, a tu praca i inne obowiązki.

Ale to moje obawy, dla Ciebie/was może to być rzut beretem ;)
Awatar użytkownika
smile

Miejscowość: małopolska

Postprzez szron » 11 Cze 2013, 15:54

Dzien Dobry smile. Akurat droga dojazdowa ma sie tam dosyc dobrze, asfalt konczy sie ok. 200 m od dzialki wiec albo na razie ten fragment bedzie sie jakos pokonywac albo z czasem jakos sie utwardzi. To droga gminna, nie trzeba korzystac z udostepniania dojazdu przez inna, cudza dzialke. Ogolnie dzialka jest dosyc plaska, jak wiekszosc tutaj, wiec ze splywaniem wody nie powinno byc problemu. Innym problemem sa tereny podmokle i zalewowe ktorych tez tutaj duzo. Niedawno ogladalem bardzo ladna dzialke zblizona bardziej do kwadratu w ksztalcie, niestety jednak na duzej czesci podmokla, gdyz z bijacym zrodlem. Z jednej strony to fajnie, nawet nie trzeba by bylo wiercic studni, z drugiej... mokro :) i trudno zagospodarowac, osuszyc itp. (dlatego pewnie tak stosunkowo tanio). Teren dookola raczej plaski, wszyscy rowno obdzielani sa woda :), dzialki co jakis czas poprzedzielane malymi kanalami, wiec nadmiar splywa i w razie suszy moze byc wykorzystywany (?) Co do sasiadow, to fakt, musze sie jeszcze bardziej zorientowac, jak na razie zauwazylem tylko ten maly tartaczek i warto sprawdzic jak go slychac w czasie pracy z dzialki. Zawsze tez jakies moga powstac w okolicy, na to czesto nie ma wplywu, tzw. dzialalnosc uciazliwa... Fakt, centralny sklep spozywczy w wiosce to centrum zycia, zaopatrzenie na pewno w pierwszym etapie bedzie kluczowym elementem. Jakos tak nie "boje" sie sasiadow. Nie mam wielkomiejskich przywar i bardziej nawet cenie ludzi potrafiacych o siebie zadbac, niz... no w kazdym razie jestem dosyc zgodna osoba, a jednoczesnie taka ktora nie da sobie w kasze dmuchac :) Dzialka z opisu wydaje sie swietna ale nie raz przekonalem sie ze opis opisem a spotkanie twarza w twarz :) wszystko stawia w innej perspektywie. 100 km to taka troche graniczna wielkosc, ok. max 2 godzin samochodem, przy dobrych wiatrach :) niektore dzialki sa blizej, niektore dalej, i tak wydaje mi sie ze bardzo to ogranicza moj wybor... Gdybym znalazl swoje miejsce w odleglosci 20 km to bylbym w siodmym niebie :) Na razie, od paru lat ciesze sie mozliwoscia pracy zdalnej. Dla mnie to ideal. Moge pracowac z mojego siedliska byle mialo dostep do internetu, o co w dzisiejszych czasach nietrudno. Mam nadzieje ze uda mi sie zawsze w ten sposob pracowac, to rozwiazaloby wiele problemow z zakladaniem siedliska. Pozdrawiam "smile".
szron

Postprzez smile » 11 Cze 2013, 16:14

No właśnie - ja też myślałam, że JAKOŚ to będzie z drogą. Ale okazuje się, że to jakoś nie bardzo.....
Też mam około 200 metrów od asfaltu - droga między polami.
Po deszczach jest tam pogrom. Gmina z bólem daje raz w roku kamień, ale nie na całość. Ciągle im kasy brak. A kamień na taką ilośc drogi to kosztowny interes, jeśli samemu robić.

Podmokłych terenów absolutnie nie bierz. Ja tez kiedyś oglądałam piękną działkę, mega tanią, urokliwą - ale woda na metr lub dwa pod gruntem.
Oj, nie da się z tym nic zrobić.

Pojedź tam i wyślij nam fotki :)
Awatar użytkownika
smile

Postprzez smile » 11 Cze 2013, 16:15

i mamy tyle samo lat ;)
czyżby był to wiek, w którym ludzie zaczynają szukać zakorzenienia?
hmmm...
Awatar użytkownika
smile

Postprzez kwiat bzu » 11 Cze 2013, 16:48

Smile 40 to wiek kiedy ludzie dojrzewają do realizacji własnych marzeń ;) Choć ja miałam 35 l jak kupiłam moją ziemię. Szron jakoś tak czułam że Ty masz coś wspólnego z architekturą. Czy zajmowałeś się projektowaniem domów? Jesteś po architekturze? JA jestem po architekturze choć przez wiele lat nie pracowałam w swoim zawodzie. Zrobiłam kilka projektów teraz wracam do zawodu niejako i zajmuję się wnętrzami. Budownictwo naturalne jest mi bliskie też bardzo. Czasem kusi mnie żeby wrócić do zawodu i zająć się projektowaniem domów z gliny i słomy. ;) Szron działka z opisu wygląda bardzo ciekawie. Jak pisze Smile droga jest ważna. Ale 200 m to nie jest tak bardzo wiele. Nawet gdybyś sam miał wyłożyć środki żeby ją poprawić może się znajdą jakieś. Ja mam 600m drogi do poprawienia. Tak mi ją rozjeździli przez 5 lat że tylko terenówką da się tam dojechać. Pozdrawiam Szron. Napisz coś o sobie w zakładce gdzie jest miejsce na Powitania i Przedstawianie się :)
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Miejscowość: Białystok, Olsztyn
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Hipka » 11 Cze 2013, 17:20

Witaj Szron! Najważniejsze jest, żeby działka Tobie się podobała, żebyś poczuł coś, będąc w tym miejscu. My też mamy ok. 200 m drogi dojazdowej, na początku była tak błotnista, że nie tylko nasz samochód, ale i wyciągarka się zakopała. Zjeździliśmy wszystkie wysypiska w poszukiwaniu kamieni i gruzu, mąż to walił takim ubijakiem. Na to kilka wywrotek żwiru i teraz wyglada tak, jak na zdjęciu.
Jeśli działka była przez 6 lat opuszczona, to tym lepiej, bo gleba miała czas oczyścić się z trucizn i odbudować "życie wewnętrzne", co jest bardzo ważne. A potem to tylko namiot pod pachę, zamieszkać i planować. Na początek może się przydac porządna wykaszarka :)
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez szron » 11 Cze 2013, 17:38

Dzien Dobry Hipko. Widze ze droga dojazdowa to bolaczka wielu osob zakladajacych swoja rodowa posiadlosc i Ty rowniez potwierdzasz ze to istotny element, ulatwiajacy lub nie zycie w siedlisku. Z drugiej strony asfalt pod sam dom to jakby zaproszenie cywilizacji do enklawy natury. Na pewno wolalbym porzadnie utwardzona droge na ostatnim odcinku do mojego siedliska, taka jak na Toim zdjeciu niz np. popularne plyty jumbo :) Czytajac forum na poczatku nie skojarzylem ze jestes ta sama osoba ktora prowadzila szkolenia w Barkowie jak zalozyc ogrod na ugorze, ale gdzies wspomnialas imie Pierre i wszystko ulozylo sie w logiczna calosc :) Namiot juz mam :) i mnostwo energii i troche niecierpliwosci :) juz bym sie pakowal z tym namiotem i go rozkladal w moim przyszlym siedlisku... :)
szron

Postprzez sky13 » 11 Cze 2013, 23:02

Witaj Szron! Gratuluje decyzji! Jestesmy nieco ziomkami, poniewaz ja aktualnie pracuje w Gdansku a swoje siedlisko/ stary ponad 100-letni domek i 2000m dzialke/ mam na.... Kaszubach wlasnie, ale dalej niz za Starogardem...bliżej Chojnic.

Jestem tu na tym poratlu od niedawna i...sama uczę się od wielu cudownych tu osób jak ogarnąć mój ogród, jak zagospodarowac miejsce na warzywnik, na oczko wodne, no ba staw to za duzo powiedziane na takiej dzialeczce... :D

Ty do kupna podchodzisz na spokojnie i z rozsądkiem, mnie ponioslo, ale moze dlatego, ze bylam starsza od Ciebie.

kupilam ów domek i dzialke tak z biegu, ale..trafilam w miare dobrze....dojazd mam oki, sąsiadów też, nie mieszkam na odludziu, ale w centrum wsi, z tym, że ta wies to kilkanascie domow...
jest ok.

wiesz co?... ja...jak szukalam czegos, to...kierowlam sie serduchem, takim instynktem kobiecym moze... i kiedy zobaczylam stare belki w rozwalajacym sie domku, to wiedzialam, ze to MOJE MIEJSCE.

i tak zostało. życze powodzenia w sobote!
Awatar użytkownika
sky13

Miejscowość: Kaszuby

Postprzez szron » 12 Cze 2013, 08:51

Dzien Dobry sky13. Jak slusznie zauwazylas nasze podejscie do tematu jest skrajnie rozne. Domyslam sie ze podchodzisz bardzo emocjonalnie i uczuciowo, ja bardziej pragmatycznie i rzeczowo. Co oczywiscie nie zmienia tego ze Ty zapewne czasem musisz myslec rowniez bardzo konkretnie o wystepujacych problemach, a ja czesto kierowac sie samym instynktem zeby nie popasc w zbytnie "kombinowanie". I to jest piekne, ze w tym nazwijmy to "projekcie" jest praktycznie miejsce dla kazdego. Poety i technologa. Wydaje mi sie ze przy wyborze miejsca bardziej kierowal sie bede tzw. "rozsadkiem" cokolwiek to znaczy :) a juz przy rozplanowaniu siedliska duzo bardziej pozwole sobie na odczucia, instynkt, emocje, pewnie tez wiele opierac sie bedzie na najstarszej ludzkiej metodzie "prob i bledow" :) Wlasciwie jak dotad kazdy kawalek ziemi z kilkoma drzewami lub w okolicy lasu budzil we mnie pozytywne uczucia, pewnie takie mam nastawienie, dopiero po dluzszej chwili wlaczalo sie "myslenie" i podpowiadalo: owszem, tutaj mozna, ale... itd. :) Mam taki pomysl: poczekam az serce i umysl powiedza zgodnie TAK. Moze to naiwne ale na razie innej metody nie znam.
szron

Postprzez sky13 » 12 Cze 2013, 20:09

Witaj Szron. Wiesz?... Najwazniejsze aby osiądnąć ten stan zgody - serce i rozsadek! W wyborze dzialki, domu, siedliska...to rzeczywiscie lepiej kierowac sie rozsadkiem... bo ja teraz mam troche pracy nad naprawianiem szybkiego remontu etc... ale...powoli dam rade. ucze sie takich typowo "męskich" czynnosci i...ilez radosci przynosi ich nauka!!!!

Ważne jest, aby wiedziec CZEGO sie szuka, a Ty wiesz! to juz polowa sukcesu!

ja...przypadkiem znalazlam sie aktualnie w Trojmiescie, chociaz iles lat temu tu studiowalam i zawsze chcialam mieszkac w Sopocie, ale to byly lata 80-te i 90-te, kiedy Trojmiasto bylo duzo spokojniejsze...

pochodze ze wsi, wiec...na wies wrocilam.... i jest mi tam cudownie. :D

życzę powodzenia w poszukiwaniu i daj znac jakie beda wrażenia! pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sky13

Postprzez szron » 16 Cze 2013, 20:21

Bylem, zobaczylem, zdjecia zrobilem. Zastanawiam sie troche, ale... Dopiero na miejscu okazalo sie ze ziemie z wykopanego stawu, ulozono w dwa dlugie pagorki wzdluz niego, po wielu latach mocno zarosly nawet duzymi juz drzewami i dzis sa praktycznie nie do ruszenia, chyba ze naprawde ciezkozbrojnym :) sprzetem. Dzialka ma swoj urok, duzo plusow, takich ja polozenie, ladne widoki, dobre sasiedztwo. Tartak okazal sie calkiem cicho pomrukujacy, produkujacy drewno kominkowe z drzew przeznaczonych i tak do wyciecia, czesciowo sprochnialych, wiec moznaby po sasiedzku zawsze cos fajnego dostac. Dojazd bezasfaltowy okazal sie troche dluzszy niz 200m ale droga porzadnie utwardzona, wiec nie powinno byc problemu. Okolica niesamowicie cicha i spokojna. Ta cisza az urzeka :) Dzialka zarosnieta po pachy ogromnymi pokrzywami, wedlug wlasciciela IV klasa gleby ale gdzieniegdzie gdzie byly wykopy przeswituje lekko piasek wiec jestem troche zaniepokojony. Staw duzy, zarosniety, otoczony drzewami rosnacymi po obu bokach na wysokich pagorkach. Tworzy to piekny widok, jak na zdjeciu, ale do sensownego zagospodarowania chyba slabo sie nadaje. Wjazd na dzialke przez sasiednia, ale to jest do zrobienia - kladka przez row melioracyjny. Dookola pola uprawne i sady. Z przodu dzialki duzo miejsca na zagospodarowanie i z tylu, caly srodek zajety przez staw i pagorki po obu stronach. Praktycznie zeby przejsc na druga strone dzialki trzeba isc albo po szczycie pagorka albo nad samym brzegiem stawu, ktory niestety wykopany zostal sztucznie i uformowano bardzo stromo spadajace brzegi, podejrzewam tez ze jest gleboki. Na dzialce duze, ladne drzewa, lisciaste i kilka iglastych. Troche dzikich owocowych, pewnie z "dawnych czasow". Z jednej strony roslinnosc nadstawkowa przedarla sie przez pagorek, trudno powiedziec, moze tam jest lekko podmoklo, ale nie zauwazylem. Wywiad srodowiskowy przeprowadzony z bardzo milymi mieszkankami okolicznych dzialek, ktore bardzo polecaly ten teren. Dzialka dawno temu kupiona glownie pod hodowle ryb, niestety szybka plajta i 10 lat dziczenia tego miejsca. Gdybym mial wiecej srodkow na doprowadzenie jej do stanu wiekszej uzytecznosci... Od drogi wjazdowej wysokie krzewy i drzewa, dzialka oddzielona naturalnie. Duzo oczekiwalem, wlasciciel nie wspomnial slowem ze dwa najdluzsze brzegi stawu sa wysoko podniesione... Ale... Zobaczymy...
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
szron

Postprzez smile » 16 Cze 2013, 21:27

według mnie pięknie to wygląda.
Ja marzę o drzewach - muszę wszystko nasadzać od zera :(

Jaką wielkość działki procentowo zajmuje staw z pagórkami? Jak mniej niż 50% i działka m hektar - to i tak masz kolosalne pole do popisu.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez sky13 » 16 Cze 2013, 22:26

Tomasz....piekne miejsce! ale...sporo kasy i pracy trzeba w nie wlozyc... hm...

ale urokliwe miejsce... ja tak jak Smile...nie mialam zadnych drzewek na dzialce..dopiero teraz sadze to i owo...

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
sky13

Postprzez szron » 17 Cze 2013, 09:14

Kazde juz rosnace tam drzewo na moim przyszlym siedlisku jest mile widzianym gosciem, a wlasciwie, to wlascicielem, bo to na poczatku ja bede gosciem na tej ziemi. Nie mam nic przeciwko jakiemukolwiek drzewu na tej dzialce, chodzi mi bardziej o sztuczne, bezsensowne wedlug mnie uksztaltowanie dzialki przez poprzedniego wlasciciela, ktory nie myslal calosciowo, po prostu chcial miec duzy staw i tyle, ziemie z wykopu zwalil po obu jego stronach i juz. Staw z pagorkami nie zajmuje 50% dzialki, ale i tak duzo jakies 40%, i tak jest zlokalizowany ze dzieli dzialke praktycznie na pol :( Gdyby chciaz przesunal te pagorki na granice dzialki zostawiajac troche miejsca wzdluz stawu... Staw sam w sobie tez jest niebezpieczny, szczegolnie dla dzieci. Ma wysokie, glebokie brzegi, od razu trafia sie na glebine, to taki jakby row, a nie naturalny zbiornik gdzie glebokosc jest stopniowana... Wiec juz od samego brzegu mozna wpasc po uszy albo i glebiej :( Mysle o tym i mysle, probuje jakosc sobie wyobrazic, i trudno...
szron

Postprzez Marian » 17 Cze 2013, 09:50

Myślę że można sobie z tym stawem poradzić,zwały ziemi po bokach przesunąć na środek stawu po prastu go zasypując tworząc dwa i zyskujemy przejście w środku.
Działka jest naprawdę ładna i pięknym drzewostanem,wystarczy tylko troszeczkę pogłówkować i bedzie wspaniale.
Marian

Postprzez Amira » 17 Cze 2013, 11:05

.
Ostatnio edytowany przez Amira, 16 Paź 2013, 13:36, edytowano w sumie 1 raz
Amira

Postprzez smile » 17 Cze 2013, 11:42

Amira - super, biorę wszystko! :) wszystko co zmieszczę do auta :)
Odezwę się na priv co do lokalizacji - jak tylko zamknę za około tydzień temat domku drewnianego, bo właśnie sie przygotowuję do akcji.

Szron - przecież od tego sa koparki, żeby robić z ziemią i stawami co Ci sie podoba.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez Hipka » 17 Cze 2013, 13:51

Każdy ma swoje upodobania i oczekiwania i to jest dobrze. Mój mąż byłby zachwycony taką działką, ale on lubi górki i dołki. Ktoś inny lubi inaczej. I to jest piękne, bo tworzy różnorodność. Jeśli więc ten teren Szronowi nie odpowiada, to znaczy, że nie jest dla niego. A co do niebezpieczeństwa, to z doświadczenia wiem, że brzegi stawu zawsze się powoli osuwają, sprawiając, że staje się łagodniejszy i płytszy. Bałam się o swoją córkę, żeby się nie utopiła (mieszkaliśmy niedaleko morza), więc już w niemowlęctwie nauczyłam ją pływać, jak małą syrenkę. I jeden lęk miałam mniej, hi hi hi. :D
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez sky13 » 17 Cze 2013, 22:14

Amira! Ja tez poprosze troszke...podzielimy sie wszyscy! :D
Awatar użytkownika
sky13

Postprzez smile » 18 Cze 2013, 15:50

sky - ale z postu Amiry jasno wynika, że musiałabyś sobie sama przyjechać i wykopać - więc chyba nic z tego, bo to w małopolsce.
Awatar użytkownika
smile

Postprzez szron » 18 Cze 2013, 16:22

Ostatnio cos wspominalas smile o domku z drewna, moze taki Cie zainteresuje, chyba ciekawa oferta z Twojego wojewodztwa:
http://allegro.pl/pilnie-sprzedam-domek ... 17643.html
szron

Postprzez smile » 18 Cze 2013, 19:55

słoneczko Ty moje - dziękuję Ci za pamięć, ale mój domek już jest :)
Sama go buduję (dosłownie, własnymi rękami), wraz z przyjaciółmi, których zatrudniam do pomocy i wygląda już tak jak na foto.
To taki mój patent własny: heksagon, z antresolą wewnątrz (takie pięterko do spania). Fundamenty też własnoręcznie robione - worki z ubijaną ziemią.
Cały z drewna modrzewiowego - konstrukcja szkieletowa - na razie są deski zewnętrzne, za chwilę będziemy kłaśc ściany wewnątrz. Pomiędzy ściany będę wsadzać glinę mieszaną z trocinami, jako ocieplenie.

I tak to wygląda :)
Awatar użytkownika
smile

Następna

Wróć do Budowanie rodowej posiadłości

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości