Płótno z pokrzywy

Każdy z nas ma jakieś talenty, dzieła czy zdolności, którymi chce podzielić się z innymi. Tutaj zamieszczamy swoje oferty, propozycje lub prośby.

Moderator: Administrator

Płótno z pokrzywy

Postprzez Furu » 01 Kwi 2011, 21:21

Informacja: Z 4,5 kg pokrzywy wychodzi 35 - 40 gramów włókna, żądającego dalszej obróbki. W rezultacie pozostaje wszystkiego 10-15 gramy.

Przecież to jest nierealne aby coś z tego zrobić. Szybko licząc - z proporcji:

4,5kg - 15g
X kg - 1000g

15g X kg - 4500gkg / :15g
X = 300kg

Czyli aby uzyskać 1kg włókna potrzeba 300kg pokrzyw. Suszonych pokrzyw???!
Jakaś bajka. Musiałbym mieć chyba pole pokrzywy aby sobie skarpetkę zrobić, a co dopiero dwie.
Tajga? A co ty byś tam robił? To, tam za oknem to jest twój świat i nie możesz się go wyprzeć.
Awatar użytkownika
Furu

Re: Płótno z pokrzywy - pomoc w tłumaczeniu

Postprzez Hipka » 02 Kwi 2011, 08:42

Dlatego, mimo dostępności surowca, ludzie przeszli na o wiele wydajniejszy len i konopie. Mimo to wiem, że w czasie wojny dzieci w wiejskich szkołach musiały obowiązkowo zbierać i dostarczać Niemcom wielkie ilości pokrzyw.
A jak jest jest wydajność jedwabników?
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Re: Płótno z pokrzywy

Postprzez iskierka » 27 Wrz 2011, 10:49

słuchajcie, a czy ktoś z was się orientuje, jak to jest z uprawą konopi? w DE trzeba mieć specjalne pozwolenia i zadbać o teren (tzn ma być tak zabezpieczony, żeby nikt niepożądany się tam nie wdarł) i jakie jeszcze hocki-klocki sama nie wiem. a w PL?
iskierka

Postprzez jaxa » 18 Lis 2016, 13:39

Odświeżam temat
Zebrałem kilkadziesiąt krzaków w pierwszej połowie listopada, po pierwszych przymrozkach i opadach śniegu (z utrzymującą się ponad dobę pokrywą), więc nie moczyłem, tylko za piecem suszę. Zrobiłem międlnicę kierując się ilustracjami z rosyjskich stron (m.in. zamieszczonymi na anstazja.org).
Image
Mam zamiar przystąpić do dalszych prac, ale to wszystko eksperyment - tkaniny pewnie z tego nie będzie, ale sznurek, może nić... zobaczymy. Na razie sobie pomiędlę, potem (mam nadzieję) wyczeszę i uprzędę daj boże...
Ma ktoś może jakieś wskazówki, sugestie którymi chciałby się podzielić?
Awatar użytkownika
jaxa

Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez iwona-123 » 19 Lis 2016, 16:41

Witaj <kowboj>
Z włóknem pokrzywy jeszcze nie experymentowaliśmy, ale jesteśmy żywo zainteresowani techniką i efektem !!! <urodziny>
Kibicujemy <brawo>
Jak się uda chętnie skorzystamy z Twojego doświadczenia <slonce>

pozdrawiamy
Iwona i Piotr

https://vk.com/alejecedrowe
iwona-123

Miejscowość: Borne, gmina Ostrowice, woj. zachodniopomorskie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez jaxa » 20 Lis 2016, 00:37

Witam :D
Jak na razie wygląda to obiecująco, przynajmniej w/g mnie. Nici, przędzy z tego nie będzie, no chyba, że dopracuje się (a prace trwają) technologię pozyskiwania czesanki, no i znajdzie prządkę, chcącą podjąć się wicia z niej nici. Może wtedy Ola wrzuciłaby to na warsztat i coś utkała, ale to bardzo odległe marzenia, jak to mawiają "pieśń przyszłości". Na razie mało czasu, bo pochłonięci jesteśmy zakładaniem osnowy na krosno, a to nie lada sztuka (nie będę tu wdawał się w szczegóły), ale...
z ręcznego międlenia i skręcania malutkiej ilości włókien (jedna nieduża pokrzywa) wychodzi coś takiego (przepraszam za słabą ostrość i pomazane tło):

pokrzywa szpagat.jpg

Ja jestem zadowolony i jak Czas tylko pozwoli chętnie będę kontynuował - mam nadzieję z sukcesem :)

Pozdrawiam(y) serdecznie z Warmii
Robert i Ola
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
Awatar użytkownika
jaxa

Postprzez Zirradiel » 21 Lis 2016, 06:21

Ja tez nieco eksperymentuje z wloknemnz pokrzywy. Takich nitek zwykle uzywamy jako bransoletek z wlokna pokrzywowego- dzialaja.
Zirradiel

Postprzez jaxa » 21 Lis 2016, 20:05

SUPER! A używasz jakichś narzędzi? Interesuje mnie też, czy robisz czesankę i snujesz nici na wrzecionie. Nie wiem jeszcze czy uda mi się uzyskać taki surowiec, który będzie nadawał się do przędzenia, nie wiem czy uda mi się tak wyczesać, oczyścić trustę z paździerza, żeby nadawała się na coś więcej niż siermiężny sznurek. Jakie są Twoje doświadczenia w tym względzie? Chętnie się dowiem zanim przystąpię do dalszych prac ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jaxa

Postprzez Zirradiel » 17 Sty 2017, 07:46

Jak na razie uzywam tylko miedlnicy debowej po prababci a czesze szczotkami z naturalnego wlosia. Dobrze oczyszczaja wlokna i wygladzaja. Robie to na desce ktora sama wyszlifowalam. Nie morze byc drzazg bo wlokna beda sie zaczepisc i platac i polowa roboty na nic... jeszcze nie skonstruowalam odpowiedniego "trzymacza" zeby ulatwic sobie czesanie wiec na razie idzie to dosc wolno. Akurat jakos nie sprawdzalam jak to wychodzi w czasie. Skrecam nic recznie bez kolowrotka chociaz wiem kto ma ich duzo- mozna zajechac i sobie skompletowac jakis. Krecenie nici bez kolowrotka jest bardzo powolne i malo efektowne. Nic musi byc jakis czas naciagnieta nieco lub unieruchomiona w splocie zeby sie nie rozkrecala i nie rozluzniala. Tu wiec chyba najlepszym wyjsciem powinien byc wlasnie kolowrotek. Jak by ktos chcial to moge dac na prv. kontakt do osoby ktora moze sprzedac kilka kolowrotkow.
Zirradiel

Wróć do Kupię, sprzedam, zamienię, pomogę.

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość