Baccalus - blog ogrodniczy

Moderator: iskierka

Re: Baccalus - blog ogrodniczy

Postprzez Baccalus » 24 Kwi 2017, 21:04

Ogród:

-Dynia:
Zasiałem całą grządkę własnymi nasionami.

-Fasolka szparagowa:
Zasiałem 2 grządki między rzodkiewkami i jedną między marchwią. W większości z własnych nasion.

-Sałata:
Zasiałem grządkę między burakami własnymi nasionami.

Parapet:
Wysiałem trzecią butelkę rzodkiewki i "trzecią część butelki" sałaty.

PS. Przedwczoraj znów padał śnieg.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 02 Maj 2017, 20:47

Ogród:

-Słonecznik:
-Kukurydza:
-Soczewica:
-Ciecierzyca:
Wysiałem po grządce na gatunek.

Wiśnie zaczynają kwitnąć.
Bąki buczeć.
Sąsiedzi grilować.
Wszystko zgodnie z cyklami przyrody.

Parapet:
Czwarta butelka rzodkiewek. Sałata z poprzedniego tygodnia puszcza pędy.
Baccalus

Postprzez kwiat bzu » 06 Maj 2017, 20:55

Ja sieje dynię po 15 maja po zimnych ogrodnikach tak jak cukinię ogórki i fasolkę szparagowa☺zauważyłam że nie ma znaczenia czy się dynię wysieje czy wsadzić sadzonki rośnie tak samo szybko☺
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Miejscowość: Białystok, Olsztyn
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez kwiat bzu » 06 Maj 2017, 21:03

W moim ogrodzie szpinak już całkiem spory..Bob też i rzodkiewka☺groszek zielony jakoś nie chce wylexźć spod ziemi..Ale poczekam. Truskawki obłożyłam słomą i zaczęły szybciej rosnąć <kwiat>
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez Baccalus » 09 Maj 2017, 12:18

Ogród:
-Rzodkiewki:
Samosiejki zaczynają grubieć na korzeniu. Wysiane jeszcze nie.

-Groch:
-Marchew:
-Buraki:
Już kiełkują ku mej radosze.

-Cebula:
Ależ ten szczypior jest soczysty i bogaty w słodki cukier.

Parapet:
-Pomidory:
Te moje są podatne na różnego typu przygody.
Jeden się z nieznanych mi przyczyn złamał, ale nie zupełnie przerwał. Kilka dni przełamana łodyga spełniała funkcję dostawy wody. W końcu przestała, liście zaczęły więdnąć. Nad punktem złamania zaczęły się pojawiać wypustki korzeniowe. Uznałem, że należy go wyjąć i wsadzić głębiej, by zakryć je gruntem. Na dwa dni włożyłem go do wody, odzyskał naprężenie łodyg, wyrosły mu korzenie, po czym wkopałem go "do pasa" i rośnie do tej pory.

-Rzodkiewki:
Te najstarsze w większości podsychają. Możliwe, że to przez to, że podlewam je napromieniowaną wodą z kranu. Dwie z nich dla kontrastu wyrastają niebywale okazale.
Te z kolejnych wysiewów rosną bardzo prawidłowo.

PS 0. Przelotne opady śniegu wraz z intensywnym wiatrem mogą powodować zamiecie utrudniające prace ogrodowe. Radzimy zaopatrzyć się w cieplejszą odzież, parasole i dobry humor.

PS 1. kwiecie bzu, przed zbiorem zrób zdjęcia swoim wyczynom i w miarę możliwości się nimi pochwal na forum.
Baccalus

Postprzez conscharni » 10 Maj 2017, 12:30

Ja jestem w szoku, co się dzieję z tą pogodą :D Śnieg w maju? Toć to szok! Ale faktycznie, trzeba się wstrzymać z pracami w ogrodzie przynajmniej na 2-3 dni.
Awatar użytkownika
conscharni

Miejscowość: Opole
Połówki: Poszukuję Kobiety-Bogini
Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez Baccalus » 15 Maj 2017, 13:56

Ogród:
-Fasola:
Delikatnie przebija sklepienie Hadesu.

-Soczewica:
Kilka dni później niż rok temu, wyłoniła się na całej grządce.

-Sałata:
Wiele już powychodziło.

Parapet:
-Pomidory:
Image

PS.
Ogród:
-Pomidory:
Wsadziłem do gruntu 11 pomidorów z parapetu. Dawały się łatwo wyjąć z butelki wraz z całą grudą gleby. Wsadziłem je głęboko, poziom gleby sięgnął pierwszej pary liści, czasem wyżej. Podwiązałem delikatnie do palików. obficie podlałem.

-Ciecierzyca:
Dostrzegłem pierwsze wyłaniające się listki .

-Ziemniaki:
No w końcu! Jest, wyszedł jeden pęd. Żałuję, ale nie spośród tych pozostawionych na zimę, a ten wysadzony jako pierwszy w tym sezonie.

-Słonecznik:
Już coś się wybija.

-Truskawki:
Pierwszy kwiatuszek:
Image

-Orzech włoski:
Zaczął puszczać pączki listowia.

-Jabłoń:
A sami zobaczcie:
Image Image
Baccalus

Postprzez Baccalus » 21 Maj 2017, 13:53

Nie ma jak rosa pod stopami o brzasku.

-Rzodkiewka:
Chrup, chrup:
Image Image
To takie wyrwane pierwsze lepsze, samosiejki zewsząd. Chciałem się rozeznać jak wygląda rozkład ich wielkości o tej porze. Kolejne będę wyciągał spośród największych, żeby mniejszym dać podrosnąć.

>Kącik rytualny<
Rosną mlecze, nie bardzo mi one pasują. Powyrywałem. Co tu z nimi zrobić. "Na kompost" - pierwsza i obowiązkowa myśl, jaka przychodzi mi do głowy. (Nawet w stosunku do "zaklepanych" komarów). Jednak kwiatuszki tak płakały mlecznymi łzami, że poszperałem w archiwach pamięci i znalazłem dla nich zastosowanie:
Można się śmiać.
Image
Ta klasówka była bez zapowiedzi. Na następną będę już przygotowany.
Dlaczego "kącik rytualny"? Przecież wianek to standardowy artefakt w takich tematach.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 25 Maj 2017, 09:47

Prezentuję rzodkiewki wybierane spośród największych samosiejek, zgodnie z zapowiedzią:
Image
Dla porównania największa rzodkiewka z doniczki, co to ją 08 IV zmajstrowałem.
Image Image
H: 5cm, l: 6 cm, w: 5,5 cm. Zajadałem jak jabłuszko. Ach, ten smak i aromat. Omnomnom.

A jakby ktoś zapytał co zrobiłem z liśćmi i odkrajanymi elementami. Poszatkowałem i zakryłem nią glebę w doniczce z sałatą.
Baccalus

Postprzez kwiat bzu » 30 Maj 2017, 21:30

Pogoda jest przedziwna w tym roku wiosna była długo zimna i nagle zrobiło się gorąco ☺mało pada więc trzeba podlewać ogród. U mnie zakwitla powojnik który posadzilam w tym roku..rzodkiewki już zjadłam szpinak też. .pomidory rosną w tym roku pod folią. .dynię cukinie i ogork8 mają już po 3 listki ..buraczki około 20 cm☺marchewka marnie powschodziła więc trzeba posiąść raz jeszcze..Bob kwitnie choć jest jeszcze nie za wysoki..dzieje się sałatą pięknie urosła zioła też rosną <luck>
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez Baccalus » 09 Cze 2017, 13:53

Czerwiec, to najwyraźniej okres najintensywniejszego wzrostu zieleni. Trudno się dziwić, przesilenie letnie. I tak:

-Rzodkiewki:
Samosiejki rosną tak, jak gęsto wysiane w poprzednim roku. Jedna już nawet zakwitła. Korzenie mają do 3 cm średnicy. Rosną w łodygę.
Te wysiane w rządki, mające dużo przestrzeni to już zupełnie ina bajka. Ukazana wcześniej największa spośród doniczkowych to minimum w ich gronie. Istne buraczki, nawet bardziej okazałe niż one. Przynajmniej nad ziemią. Liście wielkie, łodyga gruba.
Zapowiada się obfity plon nasion. Jednak, zanim skonsumuje zeszłoroczne w postaci kiełków, chcę się upewnić, że to pokolenie wyda następców. Przezorny zawsze ubezpieczony :geek:

-Marchew:
Roczna do pasa. Puszyste liście i zaczynające już się rozwijać kwiaty.
Wysiana podobnie puszyste rządki 7-cm krzaczków.

-Ziemniaki:
Wszystkie (no, może poza 3) wykiełkowały. Rosną prawidłowo.

-Groch:
Rzadko go posiałem. Rośnie okazale, swobodnie.

-Buraki:
Roczne, w zasadzie jeden, puścił pęd 30-cm. Będą kwiaty, to widać. Obsiadły go jakieś meszki, które bez przymrużenia oka powydziobywałem i rozplaszczyłem.
Wysiane - pomimo palącego słońca liście wyglądają soczyście.

-Ciecierzyca, soczewica:
Podobne rozmiary 17 cm. Wyglądają dość podobnie.

-Pomidory:
Na kolejnych pojawiają się kilkumilimetrowe zawiązki kwiatów. Prędko się nie otworzą.

-Cebule:
Dzidy takie do pasa z białymi grotami przyszłych kwiatostanów.

-Orzech włoski:
Wylistnił się, przekwitł i już ma 2-cm owoce. Po dwa, trzy. Liście pachną niezmiennie wciągająco.

Biedronki w deficycie. Mrówki leniwe jakieś. Cała nadzieja w pająkach licznie pajęczynujących dystanse to między łodygami roślinek, to między prętami płotu. Generalnie wszędzie między dwoma pionowymi obiektami.
Ślimaczki młode w gęstwinie traw poodnajdywałem. Ludzie, nie koście trawników totalnie. Ja rozumiem, że ślimaki to szkodniki. Ale je jedzą ptaszki. Ja wolę śpiewające niebo.
Właśnie jednemu takiemu wertującemu zarośla przyglądała się zeszła z drzewa wiewiórka. Pewnie się dziwiła jak można jeść takie gluty :D
Na liściach malin żerowały najprawdopodobniej chrabąszcze majowe. Ponoć żywią się nimi szpaki, drozdy, pustułki, sójki i nietoperze.
http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/005/4 ... majowy.jpg
Glistnik jaskółcze ziele(chelidonium majus) zaprezentował barwę swego pigmentu na płótnie moich spodni. Polecam jako barwnik, to na pewno. Ma nawet swoją stronę internetową: http://www.jaskolczeziele.pl/

PS.
Żabka chyba zniosła skrzek na jednej z rzodkiewic.
Aktualnie całość wygląda tak:
Image
Baccalus

Poprzednia

Wróć do Rady i doświadczenia forumowiczów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość