Baccalus - blog ogrodniczy

Moderator: iskierka

Re: Baccalus - blog ogrodniczy

Postprzez Baccalus » 05 Lip 2016, 18:21

U was też fakt ukrócania dnia zmienia nastawienie? Presja, żeby się wyrobić przed zimą?
Kilka ulew dodatnio wpłynęło na tempo wzrostu wszystkiego.

-Rzodkiew masowo kwitnie. Kilka już ma owoce.
-Cebule, które zakwitły są zapylane przez muchy :) Młode uległy naciskom perswazji rzodkwi o zrzeczenie się powierzchni asymilacji promieniowania.
-Sałata zaczyna mieć głowę na karku. Pomieszkują ją pająki.
-Groch pęcznieje. Wyleguje się na całego na sąsiadujących cebulach.
-Ziemniaki zrzuciły kwiaty. Lipa, bo liczyłem na owoce. Ciekawość botaniczna. Liście niektórych dostały ciemnobrunatnych piegów z obu stron. Domyślam się, że czynnik wewnętrzny.
-Fasola kwitnie po całości. Pnie się po płocie.
-Fasola szparagowa ma już długie, zielone strąki.
-Koper kwitnie.
-Len też kwitnie. Dopiero zaczyna, ale już dostrzegam błękitne piórka.
-Dynie mają giga liście. Przerzedziłem je nieco pozostawiając te większe. Ta jedna z kupnej sadzonki gubi kwiaty zamiast rozwijać owoc. Obawiam się, że nie ulega samozapyleniu i z braku pyłku nie ma innej opcji. Kupujcie przynajmniej 2. :roll:
-Marchew przerzedziłem. Morał mam taki, żeby siać ją głębiej, tak ze 4 cm i rzadziej. No i być cierpliwym, bo rośnie z prędkością światła w żelaznym ośrodku.
-Nagrodziły mnie po jednej, poziomka i truskawka(1/5 siniak).
-Wiśnie już wszystkie czerwone. Sporo jednak jeszcze niedojrzałych.

Na słonecznikach mrówki farmią mszyce, czy co to tam.
Znalazłem wielką ważkę. Martwą, konsumowaną przez mrówki. Rozpiętość skrzydeł liczyła ze 25 cm. Cała długość ze 30. Podejrzewam czołowe zderzenie z tirem, bo na przydrożnym chodniku.

Jako, że forum anastazjowe - Dziś wspominka św. Anastazego:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Atanazy_z_Athosu
Uprawiał warzywa.

Kto mi się przyzna, że przynajmniej wsadził coś do piasku w pudełku po jogurcie i podlewał na parapecie od początku tego sezonu?
Baccalus

Postprzez Baccalus » 17 Lip 2016, 17:44

Deszcz? Ja się nim pocę. <rain>

- Ziemniaki! Przyjechałem specjalnie, żeby kompleksowo zająć się zbiorem zagona 8 ziemniaków posadzonych 28 kwietnia - płycej. Prezentuję:
Oto grządki nr. 5 i 4. Po prawej stronie na pierwszym planie te badyle to właśnie obumierające łodygi ziemniaków oznajmiające gotowość do zbiorów. Wiem, że busz okropny. :lol:
Image
Wyrywałem po jednej naci i wygrzebywałem spod niej ziemniaki. Nie było z tym problemu, były płytko. Posadzone ziemniaki stały się bardzo interesującymi systemami korzeni.
Grządka:
Image
Ziemniaki w rodzinnych grupach:
Image
Postanowiłem przetestować jak będzie działać system "eden" opisany w tym nagraniu. Wyjmuję zbiór, od razu wsadzam największe okazy, przykrywam ściółką.
Przygotowałem grządkę. Spulchniłem. Ogrodziłem wałem, żeby ograniczyć ucieczkę wody i inne wietrzące czynniki. Wyznaczyłem miejsce sadzenia:
Image
Zakopałem i obłożyłem rozdrobnioną wyrwaną nacią:
Image
Umyłem i zabrałem do domu:
Image
Wydaje mi się, że masa zebrana(bez ponownie posadzonej) stanowi co najmniej dwukrotność ośmiu pierwotnych ziemniaków. Uzyskałem z nich dokładnie 2,585 kg czystych(bez gleby) ziemniaków.
Żaden z zebranych ziemniaków nie osiągnął rozmiarów posadzonych.
Znalazłem jeden zielony owoc ziemniaka.
- Sałata rośnie do góry. Powszechnie przegniwa na styku z glebą.
- Fasola tworzy strąki.
- Pomidory zasiane wypuściły 4 milimetrowe pąki kwiatów.
- Len - pęcznieją owoce na tych moich dwóch zuchach.
- Marchew sprawdziłem jak rośnie. 5 kształtujących się na coś więcej niż nitkę przesadziłem na nieurodzajne gleby pod słonecznikami.
- Poziomka mi wyrosła 2 centymetrowa. Mniam.

Mieszkającej w sałacie pajęczycy wylęgły się setki młodych.
Baccalus

Postprzez apek » 18 Lip 2016, 20:07

Dobre zdjęcia, podoba mi się to po zbiorze, z ulozonymi ziemniakami na nowej grzadce.
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez Baccalus » 25 Lip 2016, 20:19

Upałek lipcowy.

-Cebule przekwitły. Sporo owoców się zawiązało - będą nasiona.
-Groch zebrałem. Zupełnie już usechł z dojrzałości. Źle znosi przygniecenie do ziemi. Wiele nasion zaczęło kiełkować już w wilgotnych strąkach. Sporo przegniwało. Gdyby nie to zebrałbym 5 razy tyle, co posiałem. A tak zebrałem ok. 3 krotność ładnych groszków.
-Ziemniaki zdecydowanie już wszystkie dojrzały.
-Pomidory zasiane kwitną.
-Słoneczniki rozwijają kwiat. Już jest wyższy ode mnie.
-Fasolka szparagowa gotowa do zbiorów. Dużo, duże. Obrodziło. Oj. Przynajmniej 20-krotnie.
-Kukurydze kwitną.
-Jeszcze 2 poziomki wyrastają.
-Maliny rozwijają owoce.

Pod ściółką z naci ziemniaków trwa bujne życie robaczków. Zupełnie bez porównania w stosunku do powierzchni gołej gleby. Mrówki zrobiły do tej grządki autostradę.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 01 Sie 2016, 09:38

Inwazja komarów.

-Ziemniaki. Zebrałem plony z pozostałych dwu grządek.
W grządce nr 3 zagnieździły się mrówki. Legalne mrowisko, jaja itd. Poobgryzały one ziemniaki z dolnego lewego zbioru.
Grządka nr 3 przed, po i plony:
Image Image Image
Grządka nr 2 przed, po i plony:
Image Image Image
Odłożyłem 10 największych bulw na wysad w kolejnym sezonie.
Niebawem umieszczę liczbę masy zbioru.
Domyślam się, że "normalne" wskazówki do krojenia ziemniaka na pół i ogólnie sadzenia małych mogą być podyktowane wolą minimalizacji stężenia materiału na żer różnych żyjątek. Rosnący w roślinę ziemniak zamienia się w papkę łatwą w konsumpcji. Duży ziemniak zamienia się w dużą papkę mogącą wykarmić więcej jaj

-Cebula. Pierwsza stara sztuka uschła w łodydze i złamała się. Uciąłem w miejscu złamania i poczekam na dojrzenie nasion. Zamierzam zebrać cebule po zebraniu wszystkich kwiatostanów.

-Rzodkiewka. Podglądnąłem nasiona jednego z licznych owoców. Jeszcze zielone, niedojrzałe. W smaku akceptowalne, soczyste. Chyba można je teraz jeść tak, jak młody słodki groszek. Są rozmiarów 2 - 3 mm, 2-5 w owocu. Ok. 5 owoców z łodygi.

-Maliny mają już 0,5 cm owoce. Zielone. Czekam z niecierpliwością.

-Kukurydza. Ulewy położyły kilka mniejszych, nie kwitnących jeszcze okazów. Starsze, większe mocno strzeliły do góry z kłosami. Trzy z jednej. Oby zapyliło.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 03 Sie 2016, 10:57

-Soczewica. Zebrałem zagon z grządki nr 3. Niewiele zawiązało strąki. 90% miały nasiona. 95% z nich miały po 1. Reszta 2. Myślę, że oprócz tego, że za gęsto, to trzeba je podwiązywać, żeby się nie kładły i nie gniły na wilgotnej glebie.
Przed, po:
Image Image
Strąki, nasiona podzielone na jakość:
Image Image
Kilku zielonych strąków nie rozrywałem, żeby dojrzały.
Nasiona wyłożyłem na papierze w przewiewnym miejscu, żeby wyschły i nie pleśniały przy przechowywaniu.

W porównaniu do ziemniaków moja tegoroczna inwestycja w soczewicę to porażka. Ale nic to! W następnym sezonie zaaplikuję swe hipotezy i zobaczymy jak to będzie.

Jeżeli ktoś z Was uprawia soczewicę, zapraszam do radzenia.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 04 Sie 2016, 10:11

-Fasolka szparagowa. Sytuacja jasna. Zebrałem jeden rządek.
Grządka przed, po i zbiory grupowane po krzaczku:
Image Image Image
Najładniejsze, największe strąki z trzech najpłodniejszych krzaczków zachowałem do dojrzenia nasion.
Inwestycja zdecydowanie się zwróciła. <tak>
Po ugotowaniu... pyszne, mniam mniam.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 06 Sie 2016, 10:51

-Fasolka szparagowa. Zebrałem drugi rządek.
Grządka przed, po i zbiory grupowane po krzaczku:
Image Image Image

Wymyśliłem, żeby między końcami rządków fasolki sadzić słoneczniki i związywać je sznurkiem tworząc podporę. Oceniając po słonecznikach, które mi rosną, nie przeszkadzałyby fasolce.
Ciekawe, czy pnie słoneczników po ścięciu i wysuszeniu zachowałyby sztywność. Jeżeli tak, można ich użyć do podwiązywania pomidorów.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 11 Sie 2016, 10:41

Raz dzień chmur, raz dzień słońca. W sam raz.

-Bardzo się nie chciałem powstrzymać i podglądnąłem co się stało od kwietnia z przekwitłą już cebulą. Tadaa - podzieliła się na mniejsze autonomie:
Image

-Marchew. Taką oto wyciągnąłem:
Image
Rośnie niepojęcie dla mnie wolno. Taka odmiana, taka gleba albo za mało podlewania(nimożliwu).

-Słonecznik. Największy otworzył kwiat. <brawo>

-Dynia. Jest! Są 3 żółte kulki! 1-1,5 cm, zakończone zielonym stożkiem, co łącznie robi wrażenie głowy krasnoludka :lol: .

Pieliłem, po deszczach narosło.

Dużo ślimaków.
Pewnego dnia znalazłem poczwarkę na płocie. Trzy dni później:
Image
Baccalus

Postprzez apek » 14 Sie 2016, 19:43

Haha, znamy się z taką marchwią. Nie przerwałeś jej w porę (za gęsto posadzona) albo zbita glina zamiast ziemi. No, albo słabo nawożona, podlewasz gnojówkami roślinnymi albo w inny sposób zasilasz?
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez Baccalus » 01 Lis 2016, 13:32

Pochwalę się zbiorami jesiennymi.
Cebula:
Image
Owoce rzodkiewki, nasiona:
Image Image
Marchewki po obcięciu naci i wypłukaniu ziemi:
Image
Ostatnio edytowany przez Baccalus, 01 Kwi 2017, 23:06, edytowano w sumie 1 raz
Baccalus

Postprzez iwona-123 » 02 Lis 2016, 15:30

Brawo <brawo> <kwiat> <kwiat> <kwiat>
iwona-123

Miejscowość: Borne, gmina Ostrowice, woj. zachodniopomorskie
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Baccalus » 06 Lis 2016, 12:00

Kolejna wizyta w ogródku.
Dostawa cebulek:
Image
Buraki:
Image
Poodcinałem naci, ugotuję, spróbuję jak smakują. 5 największych czeka na wiosnę, żeby urodzić nasiona. Reszta do brzucha.
Dynia:
Image Image
Fasola:
W sumie pozyskałem 0,61 kg fasoli. 0,11 kg największych przeznaczę na wysiew. 0,5 kg zjem.
Po naliczeniu 441 ziaren do spożycia obliczyłem, że jedno waży średnio 1,134 g. Sprawdzę, czy wysiew największych ziaren skutkuje wzrostem średniej ich masy.
Zebrane strąki, wyłuskane nasiona:
Image Image

Refleksje mam takie, że najlepiej wszystko posiać możliwie najwcześniej. Po to, żeby wiosną nie przeznaczać zbyt wiele czasu na przygotowywanie gruntu, wypieliłem, spulchniłem.
Na tą zimę zostawię części zielone roślin oraz liście na powierzchni ziemi kilku grządek. Zobaczę jaka będzie różnica między nimi i gołymi wiosną.
W następnym sezonie zamierzam topić zielsko w wodzie i doprowadzić do zbutwienia i na wiosnę wyłożyć na grządki.
Ostatnio edytowany przez Baccalus 24 Mar 2017, 19:10, edytowano w sumie 5 razy
Baccalus

Postprzez Baccalus » 17 Lis 2016, 16:47

Animacja wyglądu grządek na przestrzeni czasu:
Grządka I:
Image
Grządka II:
Image
Grządka III:
Image
Grządka IV:
Image
Grządka V:
Image
Grządka VI:
Image
Ostatnio edytowany przez Baccalus 08 Sty 2017, 13:16, edytowano w sumie 4 razy
Baccalus

Postprzez Baccalus » 30 Lis 2016, 13:46

Zastanawiałem się nad zastosowaniem łupin orzechów włoskich w ogrodnictwie.
Wymyśliłem, że można je skruszyć i stosować jako ściółkę jak kawałki drewna wspominane w systemie EDEN.
Wolałem jednak poznać więcej możliwości. Ku zdziwieniu trafiłem na chińskie zastosowanie orzechów:
http://weekend.pb.pl/3902858,94979,orzechy-wloskie-nie-sluza-do-jedzenia-z-czego-zyja-ludzie
Baccalus

Postprzez Baccalus » 01 Mar 2017, 19:11

Po zimowej przerwie powróciłem na me chlorofilowe pogorzelisko.
Wszystko zastałem tak, jak to zostawiłem. Oprócz kilku krecich wklęśnięć pod grządkami.
Poza inwentaryzacyjnym podziwianiem trzyczwarte nagiego ciała mej próchnicowej kochanki, usunąłem zaschłe resztki fasoli z ogrodzenia, by nowa mogła z łatwością się go czepiać.
Na zdjęciu wszystkie grządki:
Image
Nabrałem też gleby do przygotowania sadzonek pomidorów. Za darmo. Zdrowej, ekologicznej, z własnego ogródka, a nie przemysłową kwiaciarnianą kupowałem ;) .
Image
Na dowidzenia opadła kurtyna pasów chmur a'la CMY'kowa tęcza.
Image

Dostrzegłem też klucz, chyba gęsi takie czarne, ryczące. Naliczyłem 58. Nie, to nie były ruskie odrzutowce.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 04 Mar 2017, 18:20

Słoneczny dzień.

Uporządkowałem już wszystkie dotychczasowe grządki:
Image
Spulchnione, wypielone, wygrabione na poziom i ogrodzone wałem.
Na ostatnich, z prawej strony widać nieco bałaganu. To jest pozostałe siano z upraw rzodkiewek głównie. Postanowiłem użyć je jako dywanik na ścieżkach. Pamiętam, jak błotniste były rok temu po każdej ulewie.

Strzeliły żonkile. Pierwsze je posadziłem, pierwsze wyrastają.

Sporo pająków sobie żyło w pozostawionych na grządkach naciach.

PS. Ugrządkowałem teren na spodzie wcześniejszego zdjęcia. Chwilowo mało efektownie.
Image Image
Dodam, że pączkują porzeczki.
Znalazłem pierwszego chrząszcza w glebie.
Kaczki latają kluczami 100+ licznymi.
Koty mi depczą grządki. Pobawiłem się w czytanie ze śladów. Zdołałem odróżnić spacer, trucht i skoki. Całkiem możliwe, że kot próbował złapać jakiegoś ptaszka wydziobującego robaki ze świeżo przekopanej gleby.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 14 Mar 2017, 09:56

Skoro pędy krzewów puściły, to się wziąłem za sadzonki pomidorów.
Technologia neandertalska. Rozciąłem butelkę. Denka użyłem jako podstawki. Odwróciwszy dolną część uzyskałem doniczkę o kształcie popularnej szklanki do piwa. Zalałem glebą z przestrzenią na dwa palce.
Image Image
Nasionka pozyskałem z najsmaczniejszego pomidora, jakiego jadłem w maju 2016r. Przebudziłem je w ustach dyrektywami zgodnie z wiedźmińskim zwyczajem. Przy okazji posmakowałem ostałego na nich pomidora. Pik w centrum kufla. Zraszanie i parapetyzacja do wysadzenia.
Górną część butelki wykorzystałem jako szklarnię.
Image Image
Baccalus

Postprzez Baccalus » 21 Mar 2017, 13:10

-Pomidory
Po tygodniu powyrastały na do 3,5 cm ponad grunt przy siewie na głębokości ok. 2 cm.
Wysiałem tak samo kolejnych 9.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 30 Mar 2017, 16:29

Wysiałem 3. serię 9-ciu pomidorów. Okazało się, że w glebie były larwy takich dużych, niby komarów. Byłem świadkiem, jak się jeden przepoczwarza. Z pierwszej serii 1 nasionko wyrosło licho, to zasiałem drugie. Z drugiej 2 jeszcze nie wyszły.

Dziś byłem na działce.
-Cebula:
Posadziłem kolejne 8 dużych i rządek zeszłorocznych autonomii. Wyjąłem też kilka ze skrzynki z ziemią z piwnicy i posadziłem.
Ze wszystkich sposobów przechowywania cebul, ciepło i sucho okazało się najlepszym.

-Ziemniaki:
Posadziłem 11 kupnych ziemniaków i zasypałem wyłuskanymi strąkami fasoli. Wyjąłem też zeszłoroczne z piwnicy i się okazały spapczałe. Podkopałem również jeden, spośród tych które na zimę zostawiłem w ziemi. Prezentował się wybornie. Taki żywy, taki brązowiutki. Kolejny wniosek - ziemniaki, jak sama nazwa wskazuje, przechowywać najlepiej w ziemi.

-Marchew:
W tej mojej skrzynce znalazły się też i pomarańczowe paluchy. Puściły już nacie zielone. Bardzo dobrze się zachowały. Wkopałem je w odpowiednie grządki, zgodnie z mym misternym planem ogródkowym.

-Buraki:
Tak, ten gatunek też był w tej skrzynce Pandory. Jeden burak jakoś popleśniał. Reszta trzyma się świetnie. Również puściły pędy i również wkopałem je gdzie należy.

-Fasola:
Przy płocie, 5 ziaren na skaju grządki, 2 ścieżki na głębokości 6-8 cm.

Robiąc to wszystko wykopałem kilka dżdżownic, które ostrożnie zakopałem z powrotem. Wykopałem też takie białe, cienkie robale, które już bardzo nieostrożnie wydałem mrówkom na pożarcie.
Żonkile dziarsko gotują się do musztry. Plutonowy już gotowy:
Image
Ostatnio edytowany przez Baccalus, 04 Kwi 2017, 13:41, edytowano w sumie 1 raz
Baccalus

Postprzez Baccalus » 01 Kwi 2017, 23:20

Dawno i szczegółowo przygotowałem rozporządzenia na dzisiejszy dzień.

-Ziemniaki:
Posadziłem kolejne 2,7 kg ziemniaków.

-Marchew:
Uprzednio zasłonięte glebą marchewki wsadziłem, do wyznaczonej grządki

-Buraki:
Podobnie, jak marchew oddelegowałem na posterunek. Dodatkowo wysiałem nasiona. Łącznie buraki zajmują 3x0,5 grządki. Poprzednio 3 rządki na jednej grządce.

-Rzodkiewka:
Zgodnie z nauką z poprzedniego sezonu, wysiałem najlepsze nasiona co 3 cm na łącznie jednej grządce w celu pozyskania nasion.

-Fasole:
Wysiałem na wszystkich grządkach przy płocie.

Na koniec wszystko podlałem.

Oprócz tych nudnawych dla Was opisów prac(które dla mnie były wyczekiwaną wielką frajdą), podzielę się ciekawszym kadrem:
Skarabeusz, 3 cm-owy, latał wysoko, bucząc nisko:
Image
Romantyczny oddział szturmowy:
Image

EDIT:
-Marchew:
Doprawiłem grządkę marchwi nasionami.

-Cebula:
Wsadziłem kolejnych 8.

Pierwsze podlewanie ukazało mi problem przepuszczalności gleby. Planuję na koniec kwietnia strzyżenie trawnika i zamiast na kompostowanie, trawę rzucić od razu na grządkę. Teraz będzie ściółkowała, a później, po jesiennym przekopaniu zwiększy przepustowość.
Wolne wsiąkanie nie byłoby problemem, gdyby woda stała. Spływała. W związku z tym przed drugim podlewaniem poprawiłem ok 5cm wały dookoła i uformowałem je także wzdłuż rządków zasianych warzyw. Znacznie lepsze osiągi. Niemniej, planuję otoczenie grządek ścianą z desek. Nie wyżej niż 10 cm.
Niestety to nie koniec problemów. Nie jestem pewien, czy to przez krety, dżdżownice, czy inne chrząszcze, ale wsiąkająca woda okazywała się spływać jakimiś odpływami, jak z wanny. Podzióbałem te tunele łopatką, ale domyślam się, że to chwilowe rozwiązanie. Myślę, że zwiększenie masy szczątków organicznych w glebie zmniejszy jej glinową ubiwalność i zmniejszy trwałość tych rur ściekowych - tuneli.

Na koniec poprzedniego sezonu cały kompost rzuciłem na zimowane ziemniaki. Świtało mi, że może to je uchronić przed zimnem, ale rozum powątpiewał. Najwyraźniej działało nie tylko na temperaturę, ale też na przepustowość i strukturę ziemi na tyle, że na grządce z ziemniakami nie występowały powyższe problemy przy podlewaniu.
No więc, zdecydowanie polecam zarzucanie grządek jesienią wszystkimi odpadami roślinnymi, jakie tylko wpadną wam w ręce.
Baccalus

Postprzez Baccalus » 09 Kwi 2017, 09:34

Mistrz Pacyk napisał(a):Kolorowy świat możesz zrobić sam, jeśli tylko masz ochotę.

Praca z ziemią uzależnia na tyle, że ogarnąwszy z łatwością dotychczasowy plan ogrodowy i czekając na termin kolejnych wysiewów, walnąwszy się na ławeczce pomyślałem:
https://www.youtube.com/watch?v=EADAxuqnqqQ
A, że "anastazjowcy" wtajemniczeni są w techniki materializacji myśli, mym oczom zaczęła się ukazywać transformacja elementów. Na szczęście zdążyłem wszystko udokumentować:
Najpierw nożyczki pocięły butelkę. Jej dwie większe części wpasowały się w siebie. Trzecia wywróciła się na lewą stronę:
Image Image Image
Butelka z glebą, którą wcześniej przywiozłem dorzuciła coś od siebie do projektu:
Image Image
Na koniec zasiała się rzodkiewka
Całość przeznaczona jest na parapet/balkon. Leniwy jestem, nie chce mi się chodzić do warzywniaka i wydawać pieniędzy na pędzone na wacie mikroburaki. Więc sobie wymyśliłem fabrykę w domu.
Teraz poczekam aż wyrośnie i się zacznie zamieniać w kanapki.
;)
Baccalus

Postprzez kwiat bzu » 09 Kwi 2017, 09:59

A dlaczego nie posiejesz rzodkiewki w ogródku? Ja pisialam już 2 tygodnie temu i już powschodzila☺
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Miejscowość: Białystok, Olsztyn
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Baccalus » 09 Kwi 2017, 10:29

kwiat bzu napisał(a):A dlaczego nie posiejesz rzodkiewki w ogródku? Ja pisialam już 2 tygodnie temu i już powschodzila☺

01 Kwi 2017
-Rzodkiewka:
Zgodnie z nauką z poprzedniego sezonu, wysiałem najlepsze nasiona co 3 cm na łącznie jednej grządce w celu pozyskania nasion.

kanapki

Najczęściej robię sobie kanapki w domu. Balkon mam bliżej niż ogródek, więc zerwane rzodkiewki będą świeższe.
Kiedyś się zainspirowałem witarianizmem, więc chcę pozyskiwać nasiona do kiełków oprócz przeznaczenia na wysiew. Zamierzam maksymalnie wykorzystać w tym celu potencjał ogrodu. A na kanapki wystarczą te wyrośnięte w doniczce.

Postem z butelkami mam na celu przede wszystkim zainspirowanie wszystkich tych czytelników, którzy nie mają ogrodu albo mają doń daleko do zastosowania rozwiązań tanich, praktycznie darmowych, by nie tylko się czuć jak w ogrodzie ale i realnie stworzyć sobie ogród na balkonie/parapecie.
Nie trzeba zarobić 30+ tysięcy hajsu, kupować hektara w osadzie jednomyślenników, po kilku latach jeżdżenia po warsztatach ekowioskowych i kilku kolejnych przystosowywania ugoru pod produkcję ogrodniczą żeby być bliżej niż dalej do autonomii w przestrzeni zwanej "przestrzenią miłości", poruszanej w fabule tytułowych książek z serii "Anastazja". <kowboj>
Baccalus

Postprzez Baccalus » 17 Kwi 2017, 21:47

Ogród:
-Groch:
Wysiałem zebrany w zeszłym roku groch między wcześniej zasianymi burakami. 20 cm od nich i 5cm od siebie. Po 8 w rządku. 5 rządków na grządce. Grządek dwie.

Parapet:
-Pomidory:
Z czasem niektóre zajmowała jakaś pleśń powodująca wysychanie podstawy pędu i ostatecznie usychanie całej rośliny. Porażone zastąpiłem nowymi. Najstarsze mają już 30 cm. Obracam je codziennie, by heliotropizm nie powodował płożącego ukształtowania.

-Rzodkiewka:
Po tygodniu wyłoniły się sporawe motylkowate pary pierwszych liści.

PS. Kilka dni temu pruszył śnieg.
Baccalus

PoprzedniaNastępna

Wróć do Rady i doświadczenia forumowiczów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość