Siedlisko rodowe dla nie-rolnika w POlsce w ogóle realne?

Rozwiązania prawne odnośnie kupna ziemi, zezwoleń, organizacji itd.

Moderator: Hipka

Siedlisko rodowe dla nie-rolnika w POlsce w ogóle realne?

Postprzez LITK » 14 Lut 2015, 21:38

Czy w tym chorym kraju normalny człowiek nie rolnik który kupi kilka hektarów działki rolnej i chce na niej mieszkać może to zrobić zgodnie z chorym prawem tego chorego kraju? Bo tak... rolnik sobie może na tych hektarach wybudować co chce zgodnie z miejscowymi planami lub warunkami zabudowy, te swoje hektary może również przekształcić w siedlisko i na nim sobie budować? Z tego co wyczytałem na googlach to zwykły nie-rolnik jeśli kupi sobie działkę rolną bez zabudowań to musi ją odrolnić co wymaga zgody gimn, starostów a potem przez 10 lat wnosić wysokie opłaty za odrolnienie. Problemów nie ma gdy kupujemy działkę budowlaną, ale chyba tylko złodziei z rządu stać na takie działki o powierzchni jednego hektara. W POlsce w ogóle możliwa jest realizacja idei Anastazji dla zwykłych ludzi i życia na jednym hektarze? Bo mi się wydaje że nie, no chyba że jesteś rolnikiem.
LITK

Re: Siedlisko rodowe dla nie-rolnika w POlsce w ogóle realne

Postprzez apek » 14 Lut 2015, 23:17

Można skończyć szkołę rolniczą, ja swoją dwuletnią (zaoczną) skończyłem niedawno, całkiem za darmo, bez problemów. Potem ubezpieczyć się w KRUSie, spełnić niezbędne formalności, i waćpan rolnik pełną gębą. Ale nawet rolnik nie wybuduje w polu domu, działka musi być siedliskowa lub z prawem do zabudowy. Budowlane faktycznie mają ceny kosmiczne, dla przeciętnego człowieka nieosiągalne.

W każdym razie, zostać rolnikiem jest łatwiej, taniej i szybciej niż próbować coś kombinować.
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez LITK » 15 Lut 2015, 08:07

Potem ubezpieczyć się w KRUSie, spełnić niezbędne formalności, i waćpan rolnik pełną gębą.

I bulić dla złodziei 200zł miesięcznie? Po co? Do tego nie możesz prowadzić działalności gospodarczej ani pracować na pełen etat.
LITK

Postprzez kwiat bzu » 15 Lut 2015, 14:07

Łyk to nie jest tak jak piszesz..Ja kupiłam działkę rolną kilka lat temu..nikt mnie nie pytał czy jestem rolnikiem..
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Miejscowość: Białystok, Olsztyn
Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez LITK » 15 Lut 2015, 16:53

Ja nie mówię że nie rolnik nie może kupić rolnej działki, tylko czy możesz na niej postawić choć altanę?
LITK

Postprzez kwiat bzu » 15 Lut 2015, 17:00

Tak mogę postawić dom i budynki dodatkowe..gospodarcze itp..a na 1 ha mogę wybudować bez pozwolenia 1 domek do 35 m..czyli jak mam 6 ha to mogę wybudować 6 domków do 35 m bez pozwolenia...ale w moim przypadku wiem że dostanę warunki zabudowy na to na co będę chciała..czyli dom i budynki gospodarcze..już go prawie dostałam..zabrakło mi mapy jakiejś..
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez LITK » 15 Lut 2015, 18:43

kwiat bzu napisał(a):Tak mogę postawić dom i budynki dodatkowe..gospodarcze itp..a na 1 ha mogę wybudować bez pozwolenia 1 domek do 35 m..czyli jak mam 6 ha to mogę wybudować 6 domków do 35 m bez pozwolenia...ale w moim przypadku wiem że dostanę warunki zabudowy na to na co będę chciała..czyli dom i budynki gospodarcze..już go prawie dostałam..zabrakło mi mapy jakiejś..

Chyba jeden dom na 500m2 a tak w ogóle to ciekawe bo "wybudowanie altany na działce rolnej wymaga zmianę przeznaczenia terenu":http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/wybudowanie-altany-na-dzialce-rolnej-wymaga-zmiane-przeznaczenia-terenu
LITK

Postprzez EterycznyLas » 15 Lut 2015, 18:49

Można jeszcze inaczej, trzeba posiadać min. 80 pasiek pszczelich aby podlegać pod KRUS ale tutaj trzeba na czysto z rejestracją u weterynarza.

Edit: Taka droga jest najłatwiejsza ze względu na prostotę w likwidacji warunków które doprowadziły do funkcjonowania jako rolnik, likwidując parę uli można wyrejestrować się z KRUSu i nie płacić podatku, oczywiście o ile ma się poniżej hektara przeliczeniowego ziemi. Stosując metody na żywą wodę i nasionko-lekarz znosi się konieczność posiadania ubezpieczenia NFZ ponieważ nie zachoruje się.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Miejscowość: Świdnik, Polska
Połówki: Szukam swojej połówki ♀
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez pawlo » 15 Lut 2015, 22:16

poprawka nie 80 pasiek tylko 80 rodzin pszczelich.....i powyżej tej wartości płaci się już...ZUS a nie KRUS
łatwe? spróbuj zbudować taka pasiekę( choroby, brak doświadczenia etc), pobuduj pracownię ( to jest najważniejsze i nie może to być jakaś tam szopa) kup cały sprzęt pszczelarski itd, itd... taką 80 pniową pasiekę buduje się latami....
pawlo

Miejscowość: koło Lublina

Postprzez kwiat bzu » 16 Lut 2015, 00:07

LTK trochę mieszasz groch z kapustą, przez to że czytasz nieuważnie..język urzędowy ne jest łatwy ale nie należy wyciągać złych wniosków..LInk który zamieściłeś dotyczy pytania o budowie wiaty lub budynku gospodarczego na gruncie RIII>>CO to znaczy? Jest to klasa ziemi..potocznie III która podlega ziemia rolna RIII przytoczonej tam ustawie. Ale jeśli masz działkę to masz różne klasy ziemi..ja MAm RIII, RIV I kawałek RV. W związku z tym nie mam problemu z budową co innego jeśli chciałabym tą ziemię odrolnić i podzielić na działki budowlane..to byłoby niemożliwe..Ale jesli mam ok 9 ha ziemi rolnej na której kiedyś było siedlisko..to nie mam problemu z tym aby uzyskać warunki zabudowy pod kątem zabudowy siedliskowej..Oczywiście nie mam tam natury 2000 bo gdbym miała to już by były schody..
Generlanie w każdej gminie jest trochę inaczej..w jednej musisz mieć 1 ha przeliczeniowy i możesz się starać o warunki na dom..w innej tego 1 ha może zabraknać do uzyskania warunków zabudowy,.
Ale zawsze można wystąpić o warunki zabudowy na daną działkę jeszcze przed planowanym kupnem ;)
Nie mogę zbudować 1 budynku na 500m jak napisałeś bo nie mam działki budowlanej..
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez EterycznyLas » 16 Lut 2015, 13:36

Pszczelarstwo jest działem specjalnym rolnictwa podlegającym pod KRUS.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Postprzez apek » 16 Lut 2015, 20:33

Silver, pawlo jest pszczelarzem z wieloletnią praktyką i wie co mówi, grzecznie poprawił twój błąd, to po cóż jeszcze dyskutujesz? :)
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez pawlo » 16 Lut 2015, 22:11

dzięki apek ale i tak koledze należą się wyjaśnienia...
to prawda pszczelarstwo jest działalnością rolniczą tylko tu jest pewien haczyk...to forum jest głównie dla osób "nie- rolników" (chodzi o ludzi na etacie, mających pozarolniczą działalność etc.)
i ja taką osobą jestem i gdyby to było takie proste......chyba że zrezygnuję z pracy <zielonazaba>
tutaj jest trochę informacji
http://www.infor.pl/prawo/ubezpieczenia ... -KRUS.html
http://free4web.pl/3/2,52530,79670,3166121,Thread.html
http://zus.pox.pl/zus/jak-placic-krus-zamiast-zus.htm
Pozdrawiam ;)
pawlo

Miejscowość: koło Lublina

Postprzez EterycznyLas » 17 Lut 2015, 10:10

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/phpbb/viewtopic.php?t=1750&start=0
Jest problem z działalnością rolniczą.
A taką jest prowadzenie pasieki.
Chyba produkcji rolnej to finansowanie nie przewiduje.
Przetwórstwo - to owszem.
Przekroczenia 80 rodzin pszczelich kwalifikuje się pod KRUS.
A finansowanie z urzędu pracy przewiduje działalność w ramach ZUS.

Wszędzie piszą że KRUS o ile nie przekracza się jakiegoś dochodu.

Edit: Już rozumiem, najpierw trzeba być rolnikiem przez trzy lata a dopiero później można zająć się działem specjalnym rolnictwa już jako działalność gospodarcza do pewnego dochodu.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Postprzez leon » 24 Lut 2015, 17:55

hmm, niezła dyskusja ale też bajzel. Mam pare pytan

1 - jestem nie-rolnik , mogę kupić np 1,8ha ziemi i na niej sobie posadzic np papryke ? lub banany :P

2 - jak mam tą ziemię to jakie są daniny dla tego pseudo-rządu

3 - jeśli chcę mieć tam przyczepę zwykłą typu barak by trzymać tam narzędzia ?
leon

Miejscowość: centrum pl

Postprzez EterycznyLas » 25 Lut 2015, 20:23

Opiszę jak nie komplikować sobie życia i nie walczyć z urzędami.
1. Możesz, najlepiej hektar przeliczeniowy wtedy otrzymujesz status rolnika i podlegasz oficjalnie pod KRUS. Hektar przeliczeniowy to od hektara z kawałkiem do pięciu hektarów przy najsłabszej glebie. Aby nie komplikować sobie życia najlepiej hektar przeliczeniowy z możliwością zabudowy siedliskowej.
2. Opłaty za KRUS, podatek od gruntu i ewentualnie podatek od nieruchomości, wywozu śmieci (obowiązkowy jak nie chce się problemów).
3. Jak jest bez fundamentów to można stawiać, tak zwany obiekt nie związany trwale z gruntem. Jeden z kandydatów na prezydenta w tych wyborach wypromował się walcząc z państwem o prawo do budowy domu bez zezwoleń, wybudował mały i drewniany który do tej pory stoi.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Postprzez leon » 26 Lut 2015, 15:47

Czy możesz podać konkretne kwoty
"Opłaty za KRUS, podatek od gruntu i ewentualnie podatek od nieruchomości, wywozu śmieci"

i kto to był ? " Jeden z kandydatów na prezydenta w tych wyborach wypromował się walcząc z państwem o prawo do budowy domu bez zezwoleń, wybudował mały i drewniany który do tej pory stoi." jest jakaś fotka w necie ?
leon

Postprzez EterycznyLas » 26 Lut 2015, 16:17

https://wdeska.wordpress.com/
Tutaj jest blog, tylko nie chcę robić gościowi reklamy ponieważ są kontrowersje (http://wmeritum.pl/zespol-daab-odcina-sie-od-waldemara-deski-przepraszamy-wszystkich-naszych-fanow/).
Najniższy KRUS: 378,00zł/kwartał
Podatek rolny od gruntu hektara przeliczeniowego gospodarstwa rolnego: 173,20zł/rok
Na reszcie się nie znam.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Postprzez kwiat bzu » 28 Lut 2015, 14:51

Ja przez 5 lat byłam zwolniona z podatku rolnego..teraz mam zniżki i place ok 1200 zł rocznie za ok 9 ha..płatność jest rozłożona na 4 raty..myślę że wysokość podatku zależy od klasy ziemi i od tego jak jest użytkowana..czy jest to las wtedy podatku się chyba nie płaci czy łąka czy grunt orny czy siedlisko..
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez kwiat bzu » 01 Mar 2015, 23:14

Leon nieczego nie musiałam załatwiać ze zwolnieniem od podatku przez 5 lat..po prostu poszłam po zakupie do gminy aby spytać o podatek i powiedzili mi że przez 5 lat jestem od niego zwolniona..i tyle.. ;) Nie wiem czy tak jest z wszystkimi działkami które się kupuje we wszystkich gminach..może załapałam się na jakiś fajny paragraf :mrgreen:
Teraz ma ulgę..też nie wiem przez jeszcze jaki czas..ziemi mam ok 9 ha więc 1200:9= 120 zł od hektara rocznie..
Nik mnie nie traktował nigdy jak wielbłąda..zresztą czemu ktoś miałby mnie tak traktować? Nie wiem w sumie o co Ci dokładnie chodzi z tym wielbłądem :? :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez Wojtek » 22 Mar 2015, 19:17

ad.1 Możesz kupić o ile pamiętam chyba do 50 ha. Posadzić co chcesz. Moja koleżanka nie rolnik kupiła 3 ha . Na 1,5 ha posadziła czarną pożeczkę
i co roku ją zbiera i sprzedaje.
ad.2 płaci się podatek gruntowy od IV klasy ziemi wzwyż. Za kalsę V i VI poadatku się nie płaci.
Ja na przykład za swoje nieco poanad 2 ha płacę 107 zł na rok.
ad.3 możesz mieć przyczepę lub barak. Chodzi o to aby taki budyneczek nie był trwale związany z gruntem
Ja zaczynałem od małego domku drewnianego 3 m x 4 m postawionego na słupkach betonowych.
Wojtek

Miejscowość: Warszawa, Wieniawa

Postprzez LITK » 22 Mar 2015, 19:51

Ja zaczynałem od małego domku drewnianego 3 m x 4 m postawionego na słupkach betonowych.

A na czym skończyłeś?

Mi chodzi o to czy jeśli kupię działkę rolną w szczerym polu to czy będą mógł na niej cokolwiek postawić, jeśli gmina nie wyda mi pozwolenia na budowę czegokolwiek? Czy te domki nie związane z gruntem do 35m to można stawić bez decyzji o warunkach zabudowy?

Byłem w gminie dowiedzieć się w sprawie pewnej działki która mnie interesowała, to mi powiedzieli że jeśli w promieniu x od granicy działki nie ma żadnych zabudowań to nie wydają warunków zabudowy, a ten promień X to wyliczają w taki kretyński sposób że biorą 3 długości granicy działki przylegającej do drogi gminnej czyli np. 50m długość działki przy drodze razy 3 to jeśli w promieniu 150 nie ma zabudować to mogę ich pocałować w dupę. A jak kupię większą działkę np. 70m będzie to wtedy 210 metrów - jest zasięg do najbliższych zabudowań no i wtedy można mimo że działka w tym samym miejscu. Tylko w polsce takie idiotyzmy.
LITK

Postprzez leon » 22 Mar 2015, 21:40

Do LTTK

a w jakiej konkretnie byłeś gminie ? Bo każdy sobie rzepke skrobie - taki jest system. Miałem fajnego linka jak to złodzieje po 89r zaczęli robić poprawki w konstytucji by to oni mogli kraść i stanowić prawo.

Masz już super dokladny plan swojego ogrodu ? ile nad nim pracowałeś ?
leon

Postprzez kwiat bzu » 22 Mar 2015, 22:40

LTK najlepiej spytaj w gminie czy te domki do 35 metrów można stawiać bez warunków zabudowy.. ;) Ja pytałam 5 lat temu to mi powiedzieli że można..potem zadzwoniłam do starostwa w Olsztynie to powiedzieli mi że nie można bo jak w gminie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego na ten teren to trzeba mieć warunki zabudowy na tą działkę nawet jak się chce postawić domek do 35 m..a jak jest plan zagospodarowania to warunki nie są spotrzebne na taki domek..ale coś się mogło zmienić przez ten czas.. ;) O tym co piszesz apropos tego jak gmina wylicza odległośc od zabudowań pierwszy raz słyszę..W każdej gminie wygląda na to jest inaczej i to też mi powiedzieli w mojej gminie..że są 2 ustawy,.i każda gmina interpretuje trzyma się albo jednej albo drugiej..:) .Jedna mówi o tym że warunki zabudowy na dzialkę siedliskową możesz dostać jak masz 1 ha przeliczeniowy..a druga mówi że musisz mieć średnią wielkości gospodarstwa w danej gminie..Spytałam której ustawy się oni trzymają w mojej gminie..powiedzieli że wymagają 1 ha przeliczeniowego.. ;)
Awatar użytkownika
kwiat bzu

Postprzez LITK » 22 Mar 2015, 23:44

potem zadzwoniłam do starostwa w Olsztynie to powiedzieli mi że nie można bo jak w gminie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego na ten teren to trzeba mieć warunki zabudowy na tą działkę nawet jak się chce postawić domek do 35 m..a jak jest plan zagospodarowania to warunki nie są spotrzebne na taki domek..ale coś się mogło zmienić przez ten czas..

O Olsztyn... to nie daleko ;)

No właśnie tak jest że jak nie ma planu to dają decyzję o warunkach zabudowy, a tej nie dają jeśli nie ma w pobliżu zabudowań.
LITK

Następna

Wróć do Kwestie prawne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość