Anastazjowy Domek

Urządzenia techniczne, które można wykorzystać w Rodowym Siedlisku. Nowatorskie, ekologiczne rozwiązania. Prąd, woda, ciepło. Budownictwo.

Moderator: Hipka

Anastazjowy Domek

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 12:33

Wlasnie :) Jaki mialby byc? Z czego? A co w nim? A czego na bank nie moze w nim byc? A jaki ma miec ksztalt? A czy ma byc energooszczedny? A jakie kolory? Mile widziane odreczne rysunki, linki, przyklady, zdjecia itp. itd. :) Zacznijmy burza mozgow, a skonczmy na praktycznych rozwiazaniach :) Zbierzmy razem w jednym miejscu potrzebne nam informacjie, tak by kazdy kto wydal wszelkie oszczednosci na zakup skrawka ziemi, mogl postawic swoje pierwsze schronienie w kilka miesiecy i juz pierwsza zime w swoim Rodowym Siedlisku... :) przezimowac. Projekt wiec nie za duzy na poczatek, nie za maly, cieply, mily, tani i latwy do zbudowania wlasnymi silami lub z niewielka pomoca. Realne? Jasne!!! Nie takie rzeczy... :)
szron

Re: Anastazjowy Domek

Postprzez leon » 11 Sie 2013, 12:37

No to pisz :) , założenia dałeś dobre, ale czas budowy skróć do max 2 tygodni , domy rózne stawiałem w zwykłej niepraktycznej technologii i wiem że w 2-3 osoby można zrobić dom szybko i na luzie. A tu mowa o prostym domu.. więc pole do popisu jest.
leon

Miejscowość: centrum pl

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 12:46

Chcesz blyskawiczna budowe? To moze w niecaly dzien? Moze w kilka godzin? :) prosze bardzo: http://hexayurt.com/ http://www.youtube.com/watch?v=Ect-FwtK-84#at=191 pytanie tylko w jakim stopniu spelniaja on inne nasze wymagania i czy beda dobre dla naszego klimatu, a bo wlasnie zapomnialem dopisac powyzej - proponuje na razie nie szukac rozwiazac uniwersalnych tylko skupic sie na naszym klimacie - w Maroku latwiej postawic cos pasywnego :) Podoba mi sie Twoje podobanie jurt, od jakiegos czasu sledze informacje o wspolczesnym podejsciu do tej tradycyjnej konstrukcji, a wyszedlem od zaintereswoania kopulami geodezyjnymi, tylko nie udalo mi sie zanalezc jakichs sensownych rozwiazan na ich zagospodarowanie, wykonczenie. Konstrukcja kopul jest swietna ale... ma tez swoje wady. Duzo lepiej i praktyczniej byloby z domkiem w ksztalcie luku, sklepienia kolebkowego, rowniez mozna sie rozgladnac w tym kierunku. Tylk onie skupiajmy sie na samej konstrukcji nosnej, bo taka latwo ocenic, pozniej moga jednak wystapic praktyczne problemy, ktore... no wlasnie dla niektorych z nas moga byc duzym utrudnieniem. Podobnie jak Ty leon na razie jestem najblizszy konstrukcji typu jurtowego i domku lukowego :) No i mam nadzieje ze nie tylko ja bede tu pisal :)
szron

Postprzez leon » 11 Sie 2013, 18:37

Pierwsze skojarzenie na widok tych hexowych domków - duży wygodny karton po tv - byle nie po LCD :D hmmm, lubię jednak bardziej naturalne podejście, a taki domek by pies przewrócił
leon

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 18:43

Oj nie do konca pies bo one sa sklejane! :) mocna tasma klejaca 3M no i wogole to nie jest taki zwykly styrodur tylko duzo wytrzymalszy, porownywalny z miekkim drewnem... ale wroooc... to tylko w ramach ciekawostki przeciez, poza tym koncowym uzupelnieniem sa specjalne linki ktore wszystko kotwia do podloza, podobnie jak namiot. Mozna wiec cos szybko na szybkie zamieszkanie i w tym czasie obok cos sobie powolutku lepic z gliny :) Chodzi rowniez o to zeby byc na miejscu, nie dojezdzac ciagle bo to niektorym moze zajmowac mase czasu, ktory mogliby wykorzystac na prace w swoim siedlisku. Ale jest jeszcze wiecej ciekawych przykladow... im bardziej pracochlonne tym pewnie trwalsze, ale tu chyba nie chodzi o pracochlonnosc, bo wytrwalosci nam na pewno nie brakuje tylko o mozliwosci, o takie rozwiazania, ktore pozwolilyby prawie kazdemu z nas samemu zbudowac sensowne schronienie :)
szron

Postprzez leon » 11 Sie 2013, 18:47

Pierwsze skojarzenie na widok tych hexowych domków - duży wygodny karton po tv - byle nie po LCD :D hmmm, lubię jednak bardziej naturalne podejście, a taki domek by pies przewrócił. Kształt domu - prostota, 1 ściana, dach prosty, domek zwarty i bardzo efektywny. A co do pasywności, mam pomysł na piec słoneczny i specjalne kolektory - bardzo proste, więc on może być w całości 0 energetyczny, ale to będę sprawdzał na swoim domku. Masa pomysłów. Co do wnętrza, to jest proste, patrzysz na małe domki - 1000 planów, ogranicz wyszukiwanie do tych 60- 80 metrów, i już masz. Tak ładnie zagospodarowałem wnętrze , oczywiście wbiłem to w okrągły kształt , bez wysilku.
A kopuły już poznałem - są jeszcze bardziej wydajne od jurt, ale problem z energię je wg mnie wykluczył z gry, pewnie dlatego powstał kształt jurty - a jurty są wiekowe dosyć. ale są naprawdę sprawne.
leon

Postprzez leon » 11 Sie 2013, 18:52

No i ta technologia - glina piach sloma drewno , jest włąśnie taka, na spokojnie w 10-14 dnia masz domek. Też jak z paczki. A na działce te 2 -3 tyg - w przyczepce dowolnej, tyle się wytrzyma. Mówię o czasie pracy max, jak 2 osoby robią.
leon

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 18:54

To napisz cos o izolacji scian, dachu i podlogi w jurcie. Jak to zrobisz.? Piec sloneczny moze miec problemy z wydajnoscia wlasnie wtedy kiedy bedzie najbardziej potrzebny :) czyli zima :) Nie chodzilo mi o wystroj wnetrz, to kazdy zrobi sobie sam, tylko bardziej o funkcjonalnosc w rozplanowaniu przestrzeni, podporzadkowana odgornie ustalonym celom - przyklad: lokalizacja "paleniska" - w geometrycznym srodku bryly? Pomysly to nie wszystko :) To co by sie Chcialo nie zawsze sprawdzi sie w praktyce :) Warto w tym przypadku pouczyc sie troche na cudzych bledach, zeby nie powielac sprawdzonych i nieudanych rozwiazan.
szron

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 18:57

leon napisał(a):No i ta technologia - glina piach sloma drewno , jest włąśnie taka, na spokojnie w 10-14 dnia masz domek. Też jak z paczki. A na działce te 2 -3 tyg - w przyczepce dowolnej, tyle się wytrzyma. Mówię o czasie pracy max, jak 2 osoby robią.

Przepraszam, ale czy Ty tu mowisz o praktyce, czy tak tylko slyszales? A jaka to technologia bo nie rozumiem do konca :) Myslisz ze to takie proste? Chcialbym... Pewnie wszyscy by sie juz na to zdecydowali gdyby tak bylo :) Ale OK, traktuje Twoje wpisy na razie jako takie luzne uwagi i burze mozgow :)
szron

Postprzez leon » 11 Sie 2013, 19:08

No to chyba za mało się jeszcze zajmujesz tymi domkami, napisałem słoma - więc jest izolacja. Tynk - 10 cm, bo tyle zapewnia ochrone przed wiatrem. Układ pomieszczeń - napisałem że można patrzeć na projekty które już są. U mnie będzie taki : podział w osi N , S , część wschodnia - sypialnie i gabinet, od N wejśćie korytarzem, wzdłuż niego 2 łazienki, w części S duży pokój dzienny z aneksem kuchennym. Na końcu korytarza jest ściana z piecem czyli prawie na środku domu. Zalecana izolacja 50cm, u mnie 80cm, dach nie 30cm a 50cm, Na dachu mech itp co dobrze izoluje za darmo. Na zewnątrz domu pas niebieski i nad framugą drzwi - to odgania owady itp, sprawdzone. Podłoga izolacja 30cm. Co jeszcze... no sama praktyka, wiedzę mam od praktyków, sam jestem praktykiem a rozwiązania mam w 100% do wykonania w danym czasie, tylko miejsce, i odrobina czasu. Bo materiałów wiele niepotrzeba. Projekt jest bardzo szczegółowy, łącznie z malowaniem, bibelotami jak ozdoby itp.
leon

Postprzez leon » 11 Sie 2013, 19:10

technologia stawbale, zgodnie z zasadą nie święcy gary lepią. A domy buduję, remontuję, wprawa jest długa.
leon

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 19:21

Masz racje - za malo sie jeszcze "tymi domkami" zajmuje, do tej pory przez wiele lat zajmowalem sie tylko budownictwem tradycyjnym :) Ale zycze powodzenia w Twoim projekcie :) Pamietaj o 10 cm tynku ktory ochroni przed wiatrem, woda deszczowa na elewacji sie nie przejmuj :) Taka tendencja ze cos jest zalecane, a ja dam wiecej, to od razu bedzie lepiej, to hmmm... Ogolnie myslalem ze o czym innym bedzie ten temat, bo wchodzenie wlasnie w szczegoly i bibeloty jak piszesz, bez dobrego (nie szczegolowego - dobrego) opracowania podstaw nie ma sensu :( Polecam forum: http://www.forum.cohabitat.net/ i dzial budownictwo naturalne, tam juz pewne proby zostaly podjete i praktyka zweryfikowala pewne rozwiazania :) Ten pas niebieski - bardzo wazne! :) Tylko nie pomysl ze chce Cie w jakichs sposob zniechecac, bronboze :) ale moze zacznij od jakiegos malego projekciku takiego na ok. 25 m2, taka altanka parterowa, a potem wykorzystasz zdobyte doswiadczenie przy duzym projekcie, maly budynek zawsze do czegos sie potem przyda :) A jakie ozdoby? :)
Ostatnio edytowany przez szron, 11 Sie 2013, 19:56, edytowano w sumie 1 raz
szron

Postprzez szron » 11 Sie 2013, 19:31

leon napisał(a):technologia stawbale, zgodnie z zasadą nie święcy gary lepią. A domy buduję, remontuję, wprawa jest długa.

O fajnie, to napisz cos wiecej o tynku, bo wiadomo ta technologia, w naszym klimacie bez odpowiedniego tynku bardzo szybko moze sie... fajne sa niektore jej modyfikacje np. sklepienie z gliny http://www.naturalnydom.com/ ale juz dach tradycyjny bo tutaj na niepionowych powierzchniach nawet supertynk po jakims czasie zostalby wymyty, a tutaj taka technika modulowa dla strawbale: http://srodowisko.ekologia.pl/ochrona-s ... 13236.html rowniez bardzo pomyslowa, bo od razu wytrzymalsza konstrukcyjnie. No i drewno... niestety wymaga ciaglej konserwacji, nawet to najwytrzymalsze sprowadzane z syberii co kilka lat potrzebuje impregnacji na zewnatrz szczegolnie po stronach nienaslonecznionych... Wybudowac moze i latwo, ale ile to postoi? Ile bedzie wymagalo corocznych nakladow pracy? Mysle ze takie pytania tez warto sobie wczesniej postawic.
szron

Postprzez Raf » 12 Sie 2013, 07:59

W Anaście jest opisana budowa ale bez opisu budowy dachu, podmurówka z układanych kamieni, wypadało by je dobrze ubić, a ściany glino-słomiane.
Mam jeszcze taki pomysł żeby między ziemie a drewnianą podłogę dać kostke słomianą żeby było ciepło, co myślicie?
Raf

Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez szron » 12 Sie 2013, 08:28

Mysle ze podmurowka z kamieni to bardzo dobry pomysl. Po pierwsze material ogolnie dostepny, ciezar - roznie bywa ale to jest do przejscia, estetycznie - ladnie to wyglada, duzo domkow "goralskich" ma podmurowke z kamieni, psychologicznie - trwalosc, solidnosc, dom na skale, kosciach ziemi :) bardzo dobry Obraz, funkcjonalnie - dobra izolacja od podloza, kamien - dobry kumulator ciepla (dlugo sie nagrzewa, dlugo oddaje cieplo), dobra izolacja przeciwilgociowa, co wlasnie w garnicach podloza i ok. 20 cm powyzej (krople deszczu odbijajace sie od poziomu gruntu i uderzajace w sciane) jest najwazniejsze. Wady - trudna obrobka (bardzo trudna) ale mozana tez stosowac nieobrobione no i waga pojedynczych "modulow" :) ale mozna przebierac w mniejszych :) Jestem za podmorowka z kamieni. ps. kamienie dosyc ciezko sie "ubija" warto je przede wszystkim logicznie ulozyc biorac pod uwage ksztalty. Co do kostki slomianej pod podloga, to prosze niech ktos jeszcze sie wypowie...

Tak jeszcze mi sie wydaje ze jak juz zrobimy taka dosyc ciezka podmurowke na gruntach niezbyt nosnych, i ona juz osiadzie to potem np. lekka konstrukcja drewniana niewiele juz wplynie na osiadanie i nam sie nie "rozjedzie" :)
szron

Postprzez Raf » 12 Sie 2013, 08:57

zastanawiałem się też na najprostszą, najtańszą i zdrową konstrukcja ścian, i spotkałem się gdzieś z techniką gdzie ściany robi się z poprzecznie kładzionych bali , pieńków drewnianych spajanych zaprawą glino słomianą.
drewno na przykład kominkowe kosztuje około 300 złoty metr kwadratowy, więc na taki dom na same ściany wystarczyło by wydać około dwudziestu pięciu tysięcy złotych przy metrowej grubości ścianie, a myśle że taka grubość byłaby odpowiednia jeżeli chciałoby się mieć dom pasywny. choć w sumie to może za grubo.
Raf

Postprzez szron » 12 Sie 2013, 09:13

Czy miales na mysli technike cordwood: http://www.forum.cohabitat.net/forumdisplay.php?fid=31 Warto poszukac o niej wiecej informacji. Jest to jakas opcja, ale na pewno nie uniwersalna i juz od razu mozna domyslic sie kilku wad. Wydaje mi sie ze drzewo samo w sobie w naturalny sposob zabezpiecza sie przed czynnikami zewnetrznymi w zewnetrznych warstwach swego drewna, a tutaj wystawiamy na dzialanie natury sam srodek, jakos tak to chyba nienaturalnie, ale moge sie mylic - niech specjalisci od drewna mnie poprawia. Zaleta to chyba latwe wykonywanie takiej sciany...
szron

Postprzez leon » 12 Sie 2013, 09:16

"moze zacznij od jakiegos malego projekciku takiego na ok. 25 m2" a czemu ? to tak jak by kierowca co ma prawo jazdy na A, robi prawo jazdy na AM, bo z Dominatora przesiadł się na skuter 50cm3 ... W interencie jest masa teorii, ale jakoś od lat widzę spadek jakości informacji, w wielu "branżach".Cohabitat wielu rzeczy niezrobił, więc od długiego czasu do nich niezaglądam. Co do tynku - glina ze słomą i piaskiem, zależy wszystko od tego jaka glina będzie na miejscu, plus jakie się jeszcze da dodatki. Co do grubości tynku, byłem w Danii, tam mają takie domki, trochę czasu spędziłem, więc wiem co mówię. Wogóle jak by wziąć pewne pomysły z Danii - małe domki średnio 60 do 70, i elektr-oszczędne !! ), drogi rowerowe, a z Holandii - skopiować trwałość rowerów i ścieżki rowerowe, to mamy bardzo duży krok naprzód w tworzeniu siedlisk rodowych. Glina konserwuje bardzo dobrze, poza tym to niejest trudne. Uczyłem się w praktyce, potem wprowadziłem wiele swoich pomysłów, a w 1 piecu powstaje chleb. Po prostu to niejest NASA by tak trudne wszystko miało być , ale każdy ma swój sposób pracy,
leon

Postprzez szron » 12 Sie 2013, 09:29

To super ze masz takie doswiadczenie, na pewno posluzysz rada wielu forumowiczom. Jasne ze nie warto wywazac otwartych drzwi, a wzorowac sie na sprawdzonych rozwiazaniach dodajac to co w tzw. miedzyczasie :) udalo sie komus udoskonalic, ulepszyc. Nie zrozum mnie zle, nie twierdzilem ze to jest trudne, ani ze latwe :) chce tylko zwrocic uwage ze przy duzym nakladzie pracy warto wszystko wczesniej zaplanowac i przemyslec by nasza praca pozniej nie poszla na marne (oprocz zdobytych doswiadczen ktore trudno przecenic). W technologiach, o ktorych piszesz istotnym zagadnieniem jest ich trwalosc, wytrzymalosc na warunki zewnetrzne, na nasz zmienny klimat, zimne zimy i gorace lata, wysuszanie i zawilgocanie... Jestem jak najbardziej za malymi domkami, rozdmuchane domiszcza po odejsciu dzieci w swiat, strasza pustymi katami. Moze nieekonomicznie ale z innych wzgledow lepiej zbudowac dwa male domki (drugi pozniej dla dzieci np.) niz jeden duzy. Osobiscie nastawiam sie na domek w okolicach 50 m2 :) A rowery popieram w calej rozciaglosci :)
szron

Postprzez Raf » 12 Sie 2013, 09:44

Dzięki , że znalazłeś ten cordwood, bardzo to estetycznie wygląda, a myśle , że zabezpieczyć też się jakoś da.
Leo, co myślisz o izolowaniu podłogi kostką słomianą?
Raf

Postprzez Hipka » 12 Sie 2013, 11:39

Co do imregnowania domów drewnianych, to się nie zgodzę, bo jak to się dzieje, że zupełnie nie impregnowane chałupki stoją po 100 lat (taka jest długość życia domu drewnianego), a dach z wióra osikowego trwa tyle samo, też bez żadnej impregnacji. Trzeba wiedzieć, kiedy ścinać drzewo, jak ustawiać dom ("kwadrans po 12"), żeby wszystkie ściany były choć trochę nasłonecznione. Co do fundamentów - to u nas budynki drewniane ustawiało się na luźnych kamieniach, w tym 4 węgielnych, dużych i solidnych. Przestrzeń pod domem była wypełniana gliną zmieszaną z sieczką i wapnem, potem ewentualnie drewniana podłoga z solidnych, grubych dech z zachowaniem odstępu. U moich dziadków te kamienie były tak wielkie, że wystawały wokół domu, tworząc coś w rodzaju tarasu. I dom stał, ze słomianą strzechą, ponad 100 lat.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez szron » 12 Sie 2013, 11:48

Bardzo mnie cieszy ze mozna w taki spsob wykorzystac drewno, pisalas juz kiedys Hipko o tym, pytanie tylko czy pozyskanie takiego jest latwe i w miare tanie? Zauwazylem ze wiele firm sprowadza teraz drewno do domkow z syberii bo tam drzewa rosna wolniej i sa przez to duzo wytrzymalsze, jednak kazda z tych firm w opisie konserwacji przypomina ze cojanmniej co 5 lat warto pokryc drewniana elewacje kolejna warstwa impregnatu. Myslisz ze to troche na wyrost? Przestrzegaja ze zaniedbanie tego moze skutkowac nawet koniecznoscia wymiany calych bali :( Oczywiscie jestem za naturalna impregnacja bo to chyba troche mija sie z celem chciec zyc w zdrowym drewnianym domu, ale nasaczyc drewno taka iloscia srodkow chemicznych ze od razu przestaje byc zdrowy :( Co do fundamentow to moze od tego powinnismy zaczac :) jednak fundament to podstawa :) mozna znalezc troche informacji o takim fundamentowaniu... A co do stron swiata to faktycznie warto tak usytuowac dom by polnocna, najlepiej najwezsza, pozbawiona okien sciana, "przegieta" byla troche w strone wschodu lub zachodu, tak by chociaz przez krotka chwile byla nasloneczniona, wydaje mi sie ze lepiej delikatnie na wschod...
szron

Postprzez Hipka » 12 Sie 2013, 12:51

Przepraszam, że piszę trochę chaotycznie, ale jednocześnie smażę konfitury z mirabelek <zielonazaba> Nie pochwalam sprowadzania budulcu z daleka - po pierwsze niszczą w ten sposób tajgę, po drugie transport generuje masę CO2 i zanieczyszczeń. U nas są też drzewa o zwartych słojach - to te rosnące w trudnych warunkach, na suchych piaskach lub skałach. Niedawno miałam właśnie interesującą dyskusję z naszym stolarzem, że sosna sośnie nie równa. Dlatego sosny lub świerki są dobrym materiałem na domy. Kiedyś były jeszcze lepsze modrzewie. On sam ścina drzewo w swoim lesie i to on mi o tym powiedział. Poza tym należy drzewo ścinać zimą, kiedy jest w nim mało soków, a bardzo dużo żywicy, która jest naturalnym impregnatem. Najlepiej przy opadającym księżycu (14 dni w miesiącu). Naturalnym, nie chemicznym impregnatem jest poza tym olej lniany, wapno albo ciepła mieszanka oleju i żywicy, ewentualnie dziegieć, ale to na uszczelnienie szpar.
U nas poza tym opracowali taki sposób budowania, który pozwala wymienić spróchniałe belki w istniejącym domu bez naruszania jego struktury. Jak dokładnie, to nie wiem, ale widziałam, jak to robili.
Ta izolacja od dołu też mnie intryguje, dobrze by było może poczytać lub popytać w skansenach. Wiem, że w dworach robiono taką "podeszwę" z gliny wymieszanej ze skorupkami jajek i czymś tam jeszcze, oraz że chroniła ona także przed promieniowaniem cieków wodnych. ale to mgliste wspomnienia o czymś, co czytałam 30 lat temu.
Kupić niedrogo można od gospodarza, który ma las (w naszym regionie wielu ma całe hektary lasu) lub w nadleśnictwie, o ile dogadasz się dobrze z leśniczym. Najlepiej blisko miejsca, gdzie zamierzasz budować. Potem drzewo daje się do tartaku i trzeba dobrze pilnować, kiedy to robią, żeby to było właśnie Twoje, a nie nie wiadomo jakie, które Ci oddadzą pod postacią belek. Gotowego w tartaku nie radzę kupować, bo oni ścinają także latem, co jest aberracją.
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez szron » 12 Sie 2013, 12:57

az zal scinac takie drzewo :( ktore z racji tego ze mialo trudne zycie :( trudne warunki :( wyroslo silne i zahartowane, az zal...
szron

Postprzez Hipka » 12 Sie 2013, 13:09

Nie płacz, chłopie, lasy u nas to takie plantacje, które tak czy siak co ileś tam lat wycinają i sadzą od nowa :? . Czy je kupisz, czy nie, to ono i tak zostanie wycięte, a chyba lepiej podarować mu drugie życie jako ukochany domek kochającej się rodziny, niż przerobić na deski czy wióry? <zakochany>
Awatar użytkownika
Hipka

Następna

Wróć do Technologie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość