Alternatywy dla spalania drewna

Urządzenia techniczne, które można wykorzystać w Rodowym Siedlisku. Nowatorskie, ekologiczne rozwiązania. Prąd, woda, ciepło. Budownictwo.

Moderator: Hipka

Re: Alternatywy dla spalania drewna

Postprzez Hipka » 03 Kwi 2013, 11:02

W zasadzie zgadzam się z Tobą, jeśli idzie o niewielkie domy. Reszta - no cóż, krytykować łatwo. Każdy ma swoją drogę i swój sposób rozumienia. A Ty jak żyjesz? Ile już zrealizowałeś?
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Postprzez Wed » 05 Kwi 2013, 07:55

Cóż za pytanie: "ile zrealizowałeś?", ale poprzedzone stwierdzeniem, że w zasadzie "się zgadzam".
Jakiejkolwiek licytowanie się, i to obojętnie czy w sukcesach czy w porażkach (np. w trudnościach doświadczeń nabytych w życiu) do niczego nie prowadzi, no może do wyścigu szczurów.
To co wynika z mojego doświadczenia to nawet 1ha VI pod zalesienie na uprawy jest wystarczające,
1ha lasu do ogrzania domu 35m2 też wystarczy.
Najgorszy jest okres przejściowy, z "kapci do gumofilców".
No i w rezydencji "35m2" brakuje ściany na plazmę, daje to więcej jest czasu na bajki dla dzieci, robótki własnymi rękoma.
Jest jeszcze inna trudność. Coraz mniej jest osób, których korzenie pochodzą z czasów, gdzie zimą wyplatało się kosze, zajmowało się tkactwem, wyrobem niezbędnych narzędzi, itd itp.
Tak są umiejętności wśród ludzi, właśnie takich zawodów, ale ogromnym obciążeniem jest brak ciągłości doświadczenia. Np. nikt nie wie, że kilim utkany w ciągu zimy będzie tak samo wyglądał za 100 lat, że narzędzia wykonane z drewna będą tak trwałe jak metalowe (umiejętnie wykonany samodzielnie drewniany trzonek do siekiery będzie miał podobną żywotność jak wykonany w kosmicznych technologiach).
Opisywane są tutaj różne alternatywne sposoby ogrzewania. Czymś czym zawsze się interesowałem było ogrzewanie ciepłem z kompostu i obornika i ten właśnie pomysł jak tylko będzie taka możliwość będę realizował.
Raczej prędzej będę ogrzewał na początek małą szklarnię.
Co do doświadczeń innych osób. To obserwowałem najpiękniejszy ogródek w górach, gdzie nawet ziemniaki nikomu się nie udawały z uwagi na surowość klimatu. Ciepło dla tego ogródka, przez kilka lat dawała rozplantowana pryzma obornika, która pozostawili poprzedni właściciele posesji.
A wracając do ogrzewania domu....cóż przymierzam się do postawienia mojego kolejnego domu, który będzie zbudowany na planie koła, chociaż kwadrat niby jest ekonomiczniejszy, ale inny jest rozkład odbitego ciepła.
Wed

Postprzez Marian » 05 Kwi 2013, 09:29

Wed napisał(a):Cóż za pytanie: "ile zrealizowałeś?", ale poprzedzone stwierdzeniem, że w zasadzie "się zgadzam".
A wracając do ogrzewania domu....cóż przymierzam się do postawienia mojego kolejnego domu, który będzie zbudowany na planie koła, chociaż kwadrat niby jest ekonomiczniejszy, ale inny jest rozkład odbitego ciepła.

mysle ze niepotrzebnie poczules sie dotkniety,a co do ekonomi kwadratu to najekonomiczniejszy budynek jest w ksztalcie jajka lub kopuly.
Odnosnie ogrzewania to masz racje,mozna ogrzewac dom kompostem produkujac jeszcze gas.
Mozna rownierz ogrzewac wodorem instalacja HHO,ale do tego jest potrzebny prad.
Marian

Postprzez Hipka » 05 Kwi 2013, 11:17

Bardzo ciekawa jest ta metoda produkcji metanu z rozkładających się resztek i odchodów. Byłam nią zachwycona do czasu, kiedy obejrzałam taką instalację. Bo fakt, produkuje dość gazu, żeby na tym postawić garnek, ale niestety, śmierdzi okropnie i to na kilkadziesiąt metrów wkoło. Natomiast naturalny kompost nie wydziela przykrych zapachów, więc czegoś tu nie rozumiem. Albo ta instalacja była źle zbudowana, albo wykorzystuje się tam inne procesy, niż te przy kompostowaniu. W każdym razie nie bardzo mam ochotę, żeby w mojej Rodowej Siedzibie jechało szambem. Znacie może sposób, żeby te smrodki zredukować?
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Hipka » 05 Kwi 2013, 11:36

Czyli dla mnie jednak trudno znaleźć chwilowo coś lepszego, niż spalanie drewna. Jego ilość można ograniczyć budując domy pasywne, albo w każdym razie dobrze zaizolowane. Wtedy Wed ma rację, bo nawet mniej niż hektar lasu wystarczy i to nawet bez potrzeby wycinania drzew. My mamy ok. 200 metrów alei wysadzanej starymi drzewami liściastymi i co roku zrzucaja one suche gałęzie, często bardzo grube. Czasem też łamią się konary i trzeba je obciąć. W sumie z tych zrzutów mamy około 3 kubików drewna co roku. Niekiedy drzewa też usychają, wtedy można je wyciąć. Można też prowadzić olchę albo wierzbę w formie krzaków, z których wycina się co roku część grubych gałęzi. A wydzielony w czasie spalania dwutlenek węgla i kurz są w sezonie asymilowane przez rosnące dalej drzewa i zamieniane na opał i tak w koło Macieju. Pisałam też już o tym gospodarzu znad Narwi, który pod koniec lata kosi trzciny i szuwary na swojej podmokłej łące nad rzeką i za pomocą ręcznej prasy prasuje je w polana, którymi można palić w piecu. I znów zamknięty cykl - latem trzciny rosną i pochłaniają CO2, a zimą są spalane i go uwalniają. A pochłaniają więcej, niż wydziela się w trakcie spalania. Popiół z takich polan, podobnie jak z drewna, świetnie nadaje się do użyźniania ziemi, do czyszczenia (w połączeniu z octem jabłkowym własnej roboty) i nawet do produkcji ługu do prania i mycia (głównie popiół z olchy). Jakoś tak wolę wykorzystywać procesy naturalne, które daje nam natura, niż babrać się z bateriami słonecznymi czy wiatrowymi (ach, ten trujący kwas w akumulatorach...). Wiatraki są bardzo pożyteczne natomiast np. do pompowania wody czy wprawiania w ruch niektórych maszyn. U moich dziadków na gospodarstwie takim uniwersalnym napędem do większości maszyn (sieczkarnia, młockarnia, mieszanie gliny itp) był kierat poruszany przez konia - można go zastąpić wiatrakiem albo kołem wodnym, o ile ktos ma dostęp do strumienia lub rzeki.
Awatar użytkownika
Hipka

Postprzez Raf » 28 Paź 2013, 10:46

Tu http://davidicke.pl/forum/generator-son ... 12738.html mamy ciekawą alternatywę do spalania drewna:)
Raf

Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Postprzez Asoka » 31 Paź 2013, 12:15

W temacie ogrzewania - ciekawa alternatywa, brzmi obiecująco, chciałbym wypróbować:

Nowa generacja grzejników - Dionizy Pietroń - 29.10.2013

http://www.youtube.com/watch?v=qBnCle5glHg
Prawa Stworzenia:
1. ISTNIEJESZ,
2. Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym,
3. co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem
4. Zmiana jest jedyną stałą z wyjątkiem pierwszych 3 Praw, które są niezmienne.
Asoka

Postprzez Orzech32 » 11 Sty 2014, 23:53

Drewno musi być spalane jest najzdrowszym i tanim surowcem - jak na nasze warunki alternatywą może być torf lub odchody zwierząt , szyszki - wiele plemion do dziś korzysta jeśli nie mają drewna do dyspozycji . Prometeusz nie bez powodu zabrał boski żywioł i obdarował nim ludzi :) sam Platon twierdził że z ognia zrodzili się bogowie .. Czy ktoś z was pamięta mit o feniksie odradzającym się z popiołów ? - czy to nie przypomina cyklu gdzie po pożarach lasów ten odradzał się jeszcze piękniejszy , bujniejszy silniejszy wzbogacony o pierwiastki z popiołów - nasi przodkowie to widzieli i to była rewolucja - zakwaszone gleby których jest większość nawożono popiołem . Umożliwiło to profesjonalne ogrodnictwo do celów spożywczych :) Popiół ma wiele zastosowań od węglików drzewnych do wtórnego zastosowania , ługowania żołędzi , aż po medyczne ( super węgiel na biegunkę ) . Wszystkie kultury uważały ogień za dar ale i niszczycielską siłę - myślę że panowanie nad nim to lekcja pokory i dyscypliny jest na m potrzebny . Zresztą różne rodzaje drewna mają różne zastosowanie do ogrzewania jest najlepsza wierzba - szybko rośnie !!! , ma mało żywic wiec mniej substancji smolistych , a jej spalanie nie powoduje katastrofy ekologicznej . Intensywna uprawa sprawia że na powrót pochłaniany jest dwutlenek węgla i produkowany tlen - taki zamknięty obieg z tą różnicą na plus gdyż wytworzy o wiele więcej tlenu niż dwutlenku węgla odda :) - nie wszystko co jest eko na pierwszy rzut oka jest eko w efekcie .
Awatar użytkownika
Orzech32

Połówki: Szukam swojej połówki ♂
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Postprzez leon » 22 Sty 2014, 18:43

Alternatywą konkretną jest S Ł O Ń C E . Z praktyki , kolega zrobił rok temu solar słoneczny wodny dla sporego domu-120m2, kiedy niema słońca, praktycznie przez cały rok woda ma średnio 40 stopni. Solar zrobiony między innymi z rury typu peszel bo tania . Niejest ten solar super , wykonany z tego co było i z tego co tanie. Jednak działa od dobrze do bdb.

Dom parterowy osłonięty od północy niedużą sztuczną skarpą pokrytą roślinnością, oraz w odległości kilku-nastu metrów żywopłotem pozwala na skuteczną i darmową ochronę przed wiatrem.

Samo ogrzewanie domu zapewnia energia słoneczna - ściany tromba z piecem słonecznem i akumulatorem energii jakim jest podłoga domu i część ścian.

Ponieważ taki dom ma ultra niskie zapotrzebowanie na ciepło , piec rakietowy grzewczy jest w zasadzie okazyjnie uruchamiany.

Ten projekt niejest wymysłem, to już jeden z wielu projektów. Polecam szukać informacji odnośnie dachów krytych zielenią (Szwecja. Dania, Niemcy, Austria) oraz szukać po angielsku i w innych językach. Można zrobić dom pasywny w pełni zielony, bez wielkiej filozofii i pomocy NASA.

Spalanie wogole samo w sobie takie dobre niejest, dlatego powstały domy pasywne.
leon

Miejscowość: centrum pl

Postprzez leon » 22 Sty 2014, 18:54

Hipka napisał(a):Bardzo ciekawa jest ta metoda produkcji metanu z rozkładających się resztek i odchodów. Byłam nią zachwycona do czasu, kiedy obejrzałam taką instalację. Bo fakt, produkuje dość gazu, żeby na tym postawić garnek, ale niestety, śmierdzi okropnie i to na kilkadziesiąt metrów wkoło. Natomiast naturalny kompost nie wydziela przykrych zapachów, więc czegoś tu nie rozumiem. Albo ta instalacja była źle zbudowana, albo wykorzystuje się tam inne procesy, niż te przy kompostowaniu. W każdym razie nie bardzo mam ochotę, żeby w mojej Rodowej Siedzibie jechało szambem. Znacie może sposób, żeby te smrodki zredukować?

Na to jest sposób . Kiedy się przechodzi na raw-food , po polsku naturalne odżywianie. Potrzeba bardzo mało korzystać z kuchenki. Taka kuchenka ogrzewa najczęściej do 40 stopni , więc zużywa bardzo mało energii , jest o jakieś 80% oszczędniejsza. Kuchenka jest typu rocket-stove. niema żadnych problemów technicznych ani innych typu zapachy , jest przyjazna i prosta. Czyli raw food plus kuchenka rocket stove (wielkości zwykłej kuchenki gazowej np amica)
leon

Miejscowość: centrum pl

Postprzez jula » 28 Kwi 2014, 17:52

Wynalazek do kuchni, 2 razy mniej spala drzewo, 2 razy więcej oddaję ciepło
https://www.youtube.com/watch?v=SFTVFUB ... V8X22FhFAQ

Tutaj jest do kominków
http://1958ypa.ru/ab.html
jula

Połówki: Poszukuję Mężczyzny-Boga

Postprzez Raf » 28 Kwi 2014, 20:44

Wydaje mi się , że na tej stronie jednak jest opisane jak to zrobić , to chyba takie metalowe pudełko, Jula mam racje ? Może są tam szczegóły konstrukcyjne?
Raf

Postprzez jula » 29 Kwi 2014, 07:20

Raf, tak masz racje .
jula

Postprzez Raf » 29 Kwi 2014, 11:08

Więc, czy mogłabyś przetłumaczyć te szczegóły konstrukcji, bo w filmie który przetłumaczyłaś żadnych szczegółów nie w i wogóle nie wiadomo jak to zrobił. <slonce>
Raf

Postprzez jula » 02 Maj 2014, 12:51

Rafie,akurat dostałam z Moskwy technologie "Cudo -membrana 1-3",tylko ja nie umiem jak z poczty dać na forum :oops: Wyśle tobie na maila, proszę żebyś ty dał na forum :D Napisz mi adres maila.
jula

Postprzez Raf » 05 Maj 2014, 06:08

Oto owa technologia; http://sh.st/wHVjD
Plik jest do pobrania przez 30 dni , jeśli kroś potrafi umieścić go na stałe to prosze.
Instrukcja jest po rosyjsku i dobrze by było gdyby ktoś przetłumaczył najistotniejsze fragmenty lecz zawiera wiele zdjęć i mimo wszystko powinna być pomocna.
Raf

Postprzez apil » 10 Lis 2015, 20:19

[...]Reklamowanie swojej działalności gospodarczej w tak prymitywny sposób jest niedopuszczalne na naszym forum <kowboj> Tekst reklamy i linki zostały usunięte, przyznaję ostrzeżenie.
Administrator
apil

Miejscowość: rybniki

Postprzez apil » 25 Lis 2015, 06:12

Witam,
Administratorze, dziękuję za opublikowanie informacji
Nie reklamuję działalności - jest zamknięta od trzech lat, nie prowadzę działalności/ w zakładce kontakt jest informacja na wstępie
cytuję - W CHWILI OBECNEJ SŁUŻĘ INFORMACJĄ, nie prowadzimy sprzedaży – działalność zamknięta do wejścia zmian w ustawodawstwie.
Ponadto link [wykasowane] który umieściłem jest odrębną stroną dedykowany tylko temu tematowi
Proszę sprawdzić, wchodząc na starą stronę firmową iż brak przekierowana na stronę poradnikową [wykasowane] dla zainteresowanych tematem na Pańskim Forum
Ponadto bardzo chciałbym podziękować za udostępnienie tematu na forum ,,alternatywne wykorzystanie odpadów mineralnych,,
Zbudowałem działającą instalację i pragnę służyć informacją i swoimi czteroletnimi doświadczeniami w temacie OZE
Z poważaniem Artur

Witam, nie jest ważne, czy prowadzi Pan działalność gosp. czy sprzedaje na lewo, czy w ogóle nie sprzedaje, chodzi o reklamowanie swojej strony i działalności jako takiej, w pierwszym poście. Najpierw wypada się przedstawić np. w dziale "poznajmy się", opisać swoje doświadczenia w temacie spalania, a potem ew. podrzucać linki. A nie od razu dawać przekierowanie na swoją stronkę.
Administrator
apil

Miejscowość: rybniki

Postprzez Melilotus » 17 Cze 2016, 06:48

Materiały na temat akumulacyjnych pieców rakietowych.

http://mamaziemia.pl/akumulacyjny-piec-rakietowy-instrukcja-budowy/

Co to jest piec rakietowy?

Każdy piec, którego palenisko połączone jest z zaizolowaną pionową komorą spalania, zwaną podnośnikiem ciepła (ang. heat riser), można określić mianem pieca rakietowego. Temperatura w podnośniku ciepła może, w zależności od konstrukcji i sposobu izolacji wynosić do 800 do 1200° C, co sprawia, że paleniska te mogą wykazywać się dużą efektywnością spalania gazu drzewnego, który w przypadku wielu prostych, konwencjonalnych palenisk zostaje w dużej mierze wydalany przewodem kominowym.
Awatar użytkownika
Melilotus

Miejscowość: Świdnik
Połówki: Poszukuję Kobiety-Bogini

Postprzez toag » 16 Lis 2016, 15:28

Mieszkam na wsi i chciałam założyć solary, ale słyszałam, że nawet niewielka ilość cienia powoduje znaczny spadek energii. Czy ktoś ma Solary i może to potwierdzić? Bo nie wiem czy u mnie to będzie miało sens
Koniecznie sprawdźcie co stosować na ujędrnianie piersi http://jedrne-piersi.pl/
Awatar użytkownika
toag

Miejscowość: Gdynia
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Poprzednia

Wróć do Technologie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość