Podlewanie roślin

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

Podlewanie roślin

Postprzez Ami » 29 Mar 2018, 08:59

Witajcie,
z tego co pamiętam Anastazja mówi aby nie podlewać roślin. Ktoś z Was się do tego stosuje? Jak u Was wygląda podlewanie? <kwiat>
Ami

Miejscowość: okolice Limanowej
Rodowe Siedlisko/Wioska: Chętnie dołączę do powstającej grupy/osady

Re: Podlewanie roślin

Postprzez Baccalus » 29 Mar 2018, 16:55

Anastazja kreśli obraz samoregulującego się laso-sado-ogrodu. Lasu nikt nie podlewa. Jagody, poziomki w lesie rosną na deszczówce. Mirabelki, czy dzikie jabłka też. No ale one wyrastają tylko w miejscu dogodnym. Raczej nie są tam siane, sadzone.
Tworzenie samoregulującego się owoczyska wymagałoby lat prób, obserwacji i doświadczeń. Wręcz wiedzy tajemnej. Wiedzy, której nie uczą na nastawionych na uprawę agrarną uczelniach.

Jeżeli chodzi o parapetowe rozsady, to bez podlewania się nie da :D
Na balkonie uprawiam wymagające wody, w doniczkach. Podlewam, gdy suszy.
W ogródku podlewam, gdy suszy.
Nie czuję wyrzutów sumienia. A gdy widzę dojrzałe plony, to wręcz przeciwnie.

Żeby zmniejszyć parowanie ściółkuj. Trawą, liśćmi, patykami. Tym, co masz w obfitości i za darmo. Robaki i owady przydają się, bo spulchniają glebę, co zwiększa jej przepustowość i chłonność wody opadowej.
Postaraj się też o odpady z plonów - np. łodygi, gałązki, łupiny, strąki itp. Rozdrabniaj i wkopuj w glebę. To też zapobiega zbijaniu się masy glebowej.
Polecam też ogradzanie grządek (o ile je stosujesz) wałami lub ściankami (z desek, blachy, czy plastiku) (szczególnie od niższej strony), żeby woda nie przepływała, a osiadła i się wchłaniała.

A co Ty chcesz uprawiać i jakie masz na to warunki? Możesz wrzucić zdjęcie?
Baccalus

Postprzez Ami » 29 Mar 2018, 17:39

Jeszcze nic nie uprawiam :)
Mam przygotowaną ziemię i zastanawiałam się nad "zasadami" jakie będą u mnie panować :D
Mieszkam na południu Polski i ogólnie tu taj dość trudna mam wrażenie ziemia do uprawy. Kamienie można wiadrami zbierać :D
A uprawiać chcę nie dużo kilka pomidorów, kilka ogórków, sałatę itd.
Ami

Postprzez Baccalus » 29 Mar 2018, 18:57

Lej, nie żałuj. Ostatecznie podziel uprawy na 2 części. Jedną podlewaj, drugiej nie. Wyciągnij wniosek. Podziel się z resztą.

Postaraj się o zbieranie deszczówki.
Baccalus

Postprzez Ami » 29 Mar 2018, 19:19

Dobry pomysł z tym podziałem <tak> Jak będę już mogła wyciągnąć wnioski to się podzielę :)
Dzięki <uklon>
Ami

Postprzez Ami » 29 Mar 2018, 19:38

I nie będę plewić chwastów tylko je przycinać :)
Ami

Postprzez Baccalus » 29 Mar 2018, 20:15

Jedyną sensowną metodą na zapobieganie rozwojowi chwastów, jaką znam, jest ściółkowanie - ogranicza dopływ światła do chwastów.
A jak już są, to wyrywam z korzeniami i kładę na wierzch ściółki, by uschły i zasłoniły sobą światło kolejnym. Do tego różne robaki mogą sobie żerować na wydobytym korzeniu.
Baccalus

Postprzez Ami » 29 Mar 2018, 20:26

Moim zdaniem chwasty też są potrzebne. One według mnie trzymają też wilgoć. Może dzięki temu nie będę musiała ich podlewać. Zobaczymy co z tego wyjdzie :) <kwiat>
Ami

Postprzez Ficame » Wczoraj, 13:22

ja niestety już nie mam siły na walkę z chwastami. Zostaje mi tylko wyrywanie :(
[...] noc jest niewspółmiernie dłuższa od dnia.
Awatar użytkownika
Ficame

Połówki: Szukam swojej połówki ♂

Postprzez Maciej_Stara Gadka » Dzisiaj, 11:02

Ogólnie czytałem, że "chwasty" dążą do osłonięcia ziemi, goła ziemia staje się po jakimś czasie martwa. Można ją wypalić herbicydami ale wtedy już na 100% będzie martwa i tylko sztuczne nawożenie się sprawdzi, a roślina będzie słabsza. Polecam agrowłókninę i na wierzch zrębki (takie grubsze z rębaka) z drzew liściastych, iglaste sprawdzają się np. pod borówkę bo zakwaszają glebę (można dać korę sosnową). Dałem ostatnio na próbę warstwę ok, 8/10 cm bez włókniny i wszystko przerosło przez zrębki ale na tym kawałku rosną cukinie i bób, więc problemu nie ma. Tam gdzie dałem włókninę nic nie wyszło z chwastów. Nadal podlewam bo mam podniesione grządki ale wilgoć świetnie się trzyma no i zrębki w procesie rozkładu są świetnym nawozem, dodatkowo nawożę Florovitem i Astvitem do liścia w oprysku.

W książce jest napisane, że rośliny z pod osłon są słabsze od tych uprawianych pod chmurką, ale w tym roku zrobiłem tunel dla min. pomidorów i ogórków, bo to zdecydowanie nie jest ich klimat i są wrażliwsze na nocne spadki temperatury. Są odmiany np. pomidorów syberyjskich, które owocują wcześniej i są bardziej zahartowane ale do tej pory ich nie uprawiałem, więc nie będę się wypowiadał.

Co do samych "roślin niepożądanych" ;), to zajmuje się nimi moja żona, nienawidzę pylić. W przyszłym sezonie zbiorę zrębki i podłożę pod nie włókninę, sprawdzone i działa :D

Jeśli jest ktoś z okolic Łodzi lub będzie ktoś przejazdem koło mnie to mogę podzielić się zrębkami (10 worków mogę sprezentować :) ), jeśli temat się sprawdzi wtedy bez większych problemów można postarać się o materiał w swojej okolicy.
"W braku tego czym nie jesteś,
to czym jesteś
zaistnieć nie może"
Maciej_Stara Gadka

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość