Podwyższone grządki

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

Podwyższone grządki

Postprzez LITK » 22 Lut 2015, 22:06

Co myślicie o podwyższonych grządkach? Co do ich plusów to nie ma co dyskutować tylko zastanawiam się czy stosowanie takowych nie ucina związku z matką ziemią, bo przecież rośliny w nich uprawiane są odseparowane od gruntu rośliny sadzone są po prostu w ogromnych donicach to tego kontaktu z planetą nie ma. Stosować czy nie stosować?
LITK

Re: Podwyższone grządki

Postprzez Hipka » 02 Mar 2015, 07:02

Nie wiem, o jakim typie grządek myślisz, bo jest ich wiele, ale na ogół rośliny na nich nie są odseparowane od ziemi, Po prostu robi się w jednym miejscu górkę próchnicy, żeby zapewnić im dobre warunki. Rosną jak najbardziej w ziemi. Z resztą rośliny mają długie korzenie - burak 3-4 metry, ziemniak 1,5 metra, inne często jeszcze więcej. Przerastają więc grządkę i zagłębiają się w ziemi. A podniesione grządki, nawet te skrzynkowe nie mają dna, więc kontakt z ziemią jest zachowany. Na początek polecam ci wały permakulturowe albo grządki z kostek słomy. Nie będę podawać szczegółów, bo już o tym pisałam, zapraszam też na mój blog, gdzie omawiam rozmaite techniki uprawy warzyw. My uprawiamy ogród w ten sposób już 17 lat, z uwzględnieniem kalendarza biodynamicznego i mogę cię zapewnić, że słabiutką ziemię doprowadziliśmy do niesamowitej żyzności i mamy piękne plony.
Na słabszych glebach to najlepszy sposób na podniesienie urodzajności.
Awatar użytkownika
Hipka

Miejscowość: Polesie

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość