900 roślin na rodowym siedlisku

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

jak szybko można zebrać listę 900 gatunków roślin

Postprzez leon » 03 Kwi 2015, 15:08

Ogród mniej więcej można podzielić na rośliny :
grzyby
drzewa leśne
drzewa owocowe
krzewy
zioła
warzywa
kwiaty
trawy

W ciągu do 2 dni, można zebrać około 150 gatunków roślin z danej kategorii. 900 gatunków to nieco ponad tydzień czasu. Praca idzie sprawnie jak jest plan ogólny ogrodu. Nie podaję spisu roślin, to kto co sadzi jest sprawą osobistą. Bogactwo roślin jest niezwykłe.
leon

Miejscowość: centrum pl

Re: jak szybko można zebrać listę 900 gatunków roślin

Postprzez LITK » 03 Kwi 2015, 16:27

Ja planuje taką sporządzić przez rok a może i dłużej tyle że chcę poznać w pełni dany gatunek wybieram takie które w jakiś sposób mogą być przydatne czy to dla mnie do jedzenia, leczenia, czy dla ptaków, różnych żyjątek i tym podobne, ozdoba raczej ma dla mnie marginalne znaczenie. Opisuje szczegółowe potem sobie jak dany gatunek rośnie, jak go uprawiać, jak chronić, jakiej gleby wymaga, światła, wody, ochrony przed wiatrem, kiedy kwitnie, jak się rozmnaża itp. Od dwóch dni studiuję uprawę fasoli zwyczajnej, można by powiedzieć że już jestem ekspertem od fasoli. :D
LITK

Re: 900 roślin na rodowym siedlisku

Postprzez LITK » 07 Kwi 2015, 18:59

Według tłumaczenia z tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=C2gL-Z-Vj1E Megre mówi o 900 roślinach i tak się zastanawiam czy tłumaczenie jest dobre, bo w książce Anastazja opowiadała o Rodomirze który znał 9000 tys roślin? Może mu tutaj też chodziło o 9000?

Tutaj na forum rosyjskim https://translate.googleusercontent.com ... DvfPsD-CzA nie wspominają o 900 roślinach.
LITK

Postprzez leon » 07 Kwi 2015, 19:56

To proste

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... Vj1E#t=273

ten fragment mówi 900 roślin to jest minimum :) a ja mam około 1 150 .

Co do czasu sporządzenia listy - ja już miałem wcześniej , i miałem też plan - a teraz mam solidne podparcie i nie zaczynam od zera. Patrzę na to co jest dostępne u nas . wogóle do kupienia . Co rośnie w pl dziko - sprawdzam wszelkie możliwości.
Jeśli mogę poświęcić więcej czasu, to idzie sprawniej praca, a jak jest wyrażny obraz ogrodu-przestrzeni miłości to idzie już wogóle sprawnie.
I też wiem co do czego się przyda, znam "ciekawostki" , ale tonie ja będę uprawiał a Natura.
leon

Postprzez LITK » 07 Kwi 2015, 20:39

Zastanawiam się również jaki jest sens ustalać jakiś target dla liczby roślin. Załóżmy masz te 900 roślin czy w twoim przypadku te 1150 i sadzisz je jednego dnia, dobra niech se rosną, niech uprawia je natura jak mówisz. Ale skąd będziesz wiedział że te 1150 roślin daje se radę i się przyjęło i rośnie. Może 1/4 się nie przyjmie. Skąd będziesz wiedział które? Będziesz chodził z listą i odznaczał ptaszki które posadziłeś i nadal są. Jak którychś zabraknie bo zjadła jakaś nornica czy inny dziki sandacz to co kaplica. Ciągła inwentaryzacja? W większości to są małe roślinki jakieś zielne, krzewinki, nie da się ogarnąć wzrokiem czy nawet pamięcią takiej ilości roślin. Co innego drzewa czy duże krzewy co innego roślinki po 20cm. Dlatego uważam że ten pomysł jest chyba jednka bez sensu. No chyba że ktoś potrafi tak ogarniać rzeczywistość jak Anastazja albo chociaż Rodomir.

Domyślam się jednak że ta ilość roślin ma znaczenie dla zapewnieniu zdrowia człowiekowi poprzez jego leczenie różnych schorzeń - ziołolecznictwo/fitoterapia.
Ogród mniej więcej można podzielić na rośliny :
grzyby
drzewa leśne
drzewa owocowe
krzewy
zioła
warzywa
kwiaty
trawy

Tu bym się jednak skłonił w stronę podziału na biotopy: las liściasty, iglasty, środowisko wodne itp.
LITK

Postprzez leon » 07 Kwi 2015, 20:54

Będe chodził z komputerem i je skanował :D - jak będzie, to fota na fejsa i lajki . Tak sobie żartuję, ale pracując w terenie, na serio się używa specjalnych komputerów w nieco innym celu, nie będę robił off topa.

Zajmowałem się projektowaniem wielu rzeczy - od zupełnego rysunku-szkicu, poprzez projekty 2d\3d aż po efekt końcowy jak jakaś maszyna frezarka czy ploter to robiła. Robiłem też inne maszyny - wiem że im więcej części tym większe ryzyko że coś nawali.

Zasada jest mniej więcej taka - od ogółu do szczegółu. Więc można to wszystko łatwo ugryźć , jak się wie jak. Anastazja mówi by projekt rysunku był bardzo szczegółowy. To znaczy - mam np ogród podzielony na kwadraty - np 1 kwadrat to staw i otoczenie, 16 kwadratów to jest część sadu itd. Więc wiem co gdzie sadzić - wiem skąd wziąć sadzonki/ nasiona by na 100% ię przyjęły, i wiem że nie latać z konewką - bo to one same korzenie sobie wyrobią.

roślin jest wiele, tak od razu nie posadzę np mikoryzy grzybów - to zrobię po roku może 5. Ale jak czytam i praktykuję sam sadzenie, wiem że nie trzeba się cackać. Na stronach typy wymarzony-ogrod i inne z agory , nie znajdzie się jakiejkolwiek wiedzy,. Tam jest tylko panika, naganiacze " kup tą ksiazke te nasiona by coś sie udalo . idz do experta itd".
A jak się samemu przegląda dawne gatunki roślin - w sumie 99% z nich rośnie samo.
Nie robie monokultury , nie jestem niewolnikiem co będzie cały czas to wszystko orał. Więc mam inne , własne podejście.

A co do pamięci - z tym jest dobrze, bardzo wiele pamiętam wraz z ich stosowaniem. O ogrodzie myślę co dzień. Wszystkich roślin jeszcze nie pamiętam , jednak to kwestia praktyki. O tym czy wykiełkują, to zależy w 90% odemnie , grunt przeciętny wystarczy. Jakiś % się może nie przyjąć, jednak będzie ponad 900. A mój spis obejmuje rośliny które są bezproblemowe, wytrzymałe. To ze "szlachetnymi" są problemy.
leon

Postprzez LITK » 23 Kwi 2015, 07:43

Tak się zastanawiam, że bardzo dużo roślin jest jednoroczna lub dwuletnia dlatego na rodową posiadłość powinny być chyba tylko rośliny trwałe wieloletnie, żeby ciągle nie zajmować się wysadzaniem roślin, zbieraniem nasion i kolejnym wysiewem za rok. Zebranie zatem 900 roślin wieloletnich takich aby były w jakiś sposób przydatne dla człowieka lub ekosystemu jest bardzo trudne.
LITK

Postprzez LITK » 30 Kwi 2015, 16:56

Człowiek budzi się o wschodzie słońca i wychodzi z domu do ogrodu swojego siedliska, w którym rośnie ponad trzysta odmian potrzebnych mu roślin

Może jednak wystarczy 300 a nie 900? ;)
LITK

Postprzez dominika » 17 Maj 2015, 15:28

LITK napisał(a):Tak się zastanawiam, że bardzo dużo roślin jest jednoroczna lub dwuletnia dlatego na rodową posiadłość powinny być chyba tylko rośliny trwałe wieloletnie, żeby ciągle nie zajmować się wysadzaniem roślin, zbieraniem nasion i kolejnym wysiewem za rok.

Sa jeszce rosliny samorozsiewajace, odmiany primitywne same sie rozsieja. U mnie pomidory, niezapominajki, owies, gryka, lopian (wykopalam korzenie do jedzenia i teraz jest ich wiecej bo sie rozsialy), rzodkiewki (czesci pozwalam zakwitnac). Ja duzo staram sie patrzec jak rosliny rosna dziko, jak maja optymalne warunki to same sie rosieja. Nasze ogrodowe odmiany lubia ok pH 6.0-6.5, glebe zyzna, z dobrym odplywem, byly tak hodowane przez wieki by mozna latwo miec je na tej samej dzialce.
Powodzenia w poszukiwanich. <slonce>
dominika

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez Maria » 06 Cze 2015, 20:30

LITK napisał(a):
Człowiek budzi się o wschodzie słońca i wychodzi z domu do ogrodu swojego siedliska, w którym rośnie ponad trzysta odmian potrzebnych mu roślin

Może jednak wystarczy 300 a nie 900? ;)

Ja mysle ze 900 to nie jest zawyzona liczba poniewaz dochodz do tego "chwasty" ktorych tak naprawde nie bierzemy pod uwage a w/g Anastazji maja one duzy udzual we wzroscie roslin dla nas jadalnych. Sadzmy te ktore uwazamy za dobre i wazne a inne ktore sa potrzebne dla tych naszych same sie pojawia ;)
Maria :D
Awatar użytkownika
Maria

Miejscowość: Ystad
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Poprzednia

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość