Sadzenie roślin pomiędzy stertami trawy

Drzewa, krzewy, zioła, kwiaty... Hodowla, zbiory, rozpoznawanie, stosowanie...

Moderator: Hipka

Sadzenie roślin pomiędzy stertami trawy

Postprzez EterycznyLas » 09 Wrz 2012, 17:13

Przed chwilą zjadłem melona z działki. Pycha.

Żeby wyhodować melony na działce potrzebna jest sucha trawa zostawiona na zimę w miejscu sadzenia. A sadzi się na wiosnę w miejscach gdzie się rozsunie trawę. Gnijąca trawa dostarcza melonom ciepła.
Sadzić należy w momencie kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 15 stopni i jeszcze należy uważać na przegniwanie melonów od ziemi, niektórzy kładą je na styropianie mi się nie chciało.
W tym roku było z 15 sztuk.

Inne dyniowate też lubią rosnąć w suchej trawie, dynie mają już z 50kg. Bez nawozu.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Miejscowość: Świdnik, Polska
Połówki: Szukam swojej połówki ♀
Rodowe Siedlisko/Wioska: Szukam swojego miejsca

Re: Sadzenie roślin pomiędzy stertami trawy

Postprzez burczymucha » 09 Wrz 2012, 19:07

Nie miałem okazji zjeść melona ale dynie owszem (zupa dyniowa)
W zeszłym roku zresztą w tym też siałem dynie a później przesadzałem do gruntu - być może za późno bo tylko jedna osiągnęła wielkość nadająca się do garnka.
Jednak w tym roku na wiosnę w marchwi wyrosła dynia samosiejka (nasionko wielce prawdopodobnie przezimowało w gruncie) i z niego teraz mam aż 8 dyni wielkości średniej kapusty.

Słyszałem ze dynia (pewnie melon również)chętnie rośnie na gnojowniku
co do trawy to to samo tylko po co ja suszyć ? czy dłużej będzie gniła ? po za tym zamiast styropianu osobiście podłożył bym np.wyschnięte łodygi kopru .

ps. istotne przy sadzeniu są fazy księżyca
ale osobiście zaważyłem że sama natura dobrze wie kiedy dać sygnał nasionku by wykiełkowało robi to lepiej niż my a przynajmniej ja.

silverwolfonline jakie są różnice w smaku miedzy dynią a melonem ? czy melona można jeść na surowo ?
burczymucha

Miejscowość: Wielkopolska

Postprzez EterycznyLas » 09 Wrz 2012, 20:47

Melona można jeść na surowo, niedojrzały ma smak ogórka a dojrzały ma specyficzny, słodki smak.
Trawa sama wyschła, przynajmniej to co nie zgniło.

W przyszłym roku będę jeszcze uprawiał stewię też między rzędami skoszonej trawy.

Arbuzy też urosły, susza była w tym roku i w środku ten miąższ był kruchy, nie jednolity.

Co do faz księżyca to większość robię w czasie pełni ponieważ jestem bardziej aktywny w pełnię, a wieczorami w pełnie imprezuję. :D
Roślinki muszą się dostosować.
Pozdrawiam,
Adrian Mole
Awatar użytkownika
EterycznyLas

Miejscowość: Świdnik, Polska
Połówki: Szukam swojej połówki ♀

Postprzez jula » 06 Paź 2013, 06:54

Ja w tym roku pierwszy raz zaciełam ściołkowac. Kosiłam trawy reczną kosą i ścieliłam między grądkami grubą warstwą,tak robiłam z 3 razu. Jak rosły , to rośliny wyglądały bardzo zdrowy. Przedwczoraj wykopałam warzywa i byłam bardzo zaskoczona! Marchewka prawie jak ogórki szklarniowe,selery jak pieść. Tylko buraczki maly ,nie wiem moze coś im nie pasowało. Trawy co ścieliłam była przewaznie z pokrzywy. Teraz słomy zbalowałam,na wiosne sprobóje ściółkować słomą.
jula

Połówki: Poszukuję Mężczyzny-Boga

Postprzez jula » 12 Maj 2014, 15:33

Miałam ściółkować sianą ale syn kosił w sadzie trawe, wiec ściółkowałam świeżą trawą grządki. Będę na bieżąco dawała zdjęcia z moich grządek :D
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
jula

Postprzez Arjuna » 15 Maj 2014, 08:00

Fajnie, że piszesz, jestem ciekawa Twoich eksperymentów ogrodniczych. Może nie we wszystkim się zgadzamy, ale idziemy podobną drogą ;) I obie na swój sposób tworzymy nasze Przestrzenie Miłości <kwiat>
Awatar użytkownika
Arjuna

Rodowe Siedlisko/Wioska: Tworzę Rodowe Siedlisko

Postprzez ewa » 16 Maj 2014, 09:48

Ja rowniez sciolkuje od kilku lat swieza trawa,wybieram miejsca do koszenia bez mlecza i innych wczesnych "chwastow", no i wazne jest robic to zanim trawa i inne roslinki w niej rosnace zaczna kwitnac(zeby sie nie rozsialy).Taka scioka jest znacznie pozywniejsza niz siano,ale siano lepsze niz nic. <kwiat>
ewa

Postprzez jula » 08 Cze 2014, 20:51

Teraz tak wyglądaja moi grządki :D
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
jula

Postprzez apek » 09 Cze 2014, 09:22

Ładnie - prawidłowo :)
Awatar użytkownika
apek

Miejscowość: Białystok

Postprzez Arjuna » 10 Cze 2014, 06:45

Też mi się podobają ;) Też mam takie grządki, ale nie wszystkie, bo różne metody sprawdzam. Jadnak z takimi okrytymi najmniej roboty z chwastami, a i bardzo dobrze wilgoć w ziemi utrzymują.
Awatar użytkownika
Arjuna

Postprzez jula » 10 Cze 2014, 19:59

Arjuna napisał(a):Też mi się podobają ;) Też mam takie grządki, ale nie wszystkie, bo różne metody sprawdzam. Jadnak z takimi okrytymi najmniej roboty z chwastami, a i bardzo dobrze wilgoć w ziemi utrzymują.

Ja ściółkuję wszystkie, zobaczy co z tego wyjdzie :D Arjuna, jakie jeszcze metody stosujesz ? <kwiat>
jula

Postprzez Arjuna » 11 Cze 2014, 10:40

Różne, zależy jak z czasem i innymi pracami mi zejdzie. Kilka grządek uprawiam tradycyjnie pieląc chwasty wokół motyczką (tutaj stosuję się do zaleceń z kalendarza Marii Thun), na innych nic nie wyrywam albo przycinam tylko na tyle, aby chwasty nie były większe od uprawianej rośliny. Zauważyłam, że można nawet i całkiem zachwaszczone pole zostawić (tylko raz przed samym sianiem glebę zruszyć np. glebogryzarką) i warzywa będą rosły, ale wiele w takim wypadku zależy od jakości gleby, znaczy od tego na ile została przywrócona jej równowaga oraz trzeba trafić na odpowiednią odmianę danego warzywa. Najlepiej zbierać własne nasiona, nawet jak inną metodą uprawiane, bo mają już w sobie informację o klimacie i warunkach jakie panują na w naszym siedlisku. Bo niestety wiele nasion dostępnych w sklepach jest z roślin, które były uprawiane nie tyle co w innych warunkach, ale nawet w całkiem innej strefie klimatycznej na innym kontynencie. Ale metodą prób i błędów, kupując różne zwykłe nasiona można po pewnym czasie samemu wyselekcjonować i dobrać odpowiednie odmiany dla danego siedliska.
A ty Julo wykonujesz jeszcze jakieś prace na grządkach czy tylko ścielisz słomą? Ja niczym nie podlewam, nawet wodą tych co rosną w gruncie i pod gołym niebem. Czasem tylko wzmocnię gnojówką roślinną, a jeśli chodzi o nawożenie to jeszcze na jesień, raz w roku rozsypuję kurzaka od własnych kurek.
Awatar użytkownika
Arjuna

Postprzez jula » 12 Cze 2014, 19:41

Arjuna napisał(a):A ty Julo wykonujesz jeszcze jakieś prace na grządkach czy tylko ścielisz słomą? Ja niczym nie podlewam, nawet wodą tych co rosną w gruncie i pod gołym niebem. Czasem tylko wzmocnię gnojówką roślinną, a jeśli chodzi o nawożenie to jeszcze na jesień, raz w roku rozsypuję kurzaka od własnych kurek.

Ściele tylko słomą , tez nie podlewam ponieważ ziemia wilgotna pod słomą.

P.S. bardzo dobrze że stosujesz różne metody, ja też spróbuję na następny rok przycinanie chwastów
jula

Wróć do Wszystko o roślinach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość